Moleküler tekniklerin kirazda (prunus avium L.) genetik ilişki ile F1 bireylerde S allelerinin belirlenmesinde kullanımı
Molecular characterization of some sweet cherry (Prunus avium L.) genotypes and determination of S-alleles of F1 plants
  1. Tez No: 284350
  2. Yazar: ADNAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS, PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, moleküler tekniklerin 48 adet yerli ve yabancı kiraz (Prunus avium L.) genotipleri arasındaki genetik ilişki ile Stella x 0900 Ziraat çeşitleri arasında yapılan resiprokal çaprazlama sonucu elde edilen F1 bireylerde S allellerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür.Genetik ilişki çalışmasında, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünde bulunan 48 adet kiraz genotipi kullanılmıştır. Çalışmada 7 adet AFLP enzim-primer kombinasyonunun kullanıldığı genetik ilişki çalışmasında polimorfizim oranı %68-100 arasında belirlenmiştir. Elde edilen toplam bant sayısı 861 olup, enzim-primer kombinasyonu başına düşen polimorfik bant sayısı ise 117 olarak belirlenmiştir. Soyağacında yerli ve yabancı çeşitler birbirlerinden bağımsız gelişigüzel bir dağılım göstermişlerdir.Stella x 0900 Ziraat çeşitlerinin resiprokal çaprazlaması sonucu elde edilen 504 adet F1 bitkisinden 280 tanesinde kendine verimlilik geni (S4') tespit edilmiştir. 280 bitkinin 236 tanesinde S4'S12 durumu gözlemlenmiştir. Moleküler belirleyiciler (markörler) kendine verimli melez bitkileri çalışmanın ilk yılında tespit ederek seçilecek tiplerin generasyon ve değerlendirilme sürelerini kısaltmıştır.Anahtar Kelimeler : Kiraz (Prunus avium L.), Genetik- İlişki, Kendine- Verimlilik, S- allel, AFLP, PCR
Özet (Çeviri)
This Project was a sub-project of main project titled `To obtain self-fertile and quality sweet cherry cultivars by crossing and mutation breeding? which was started in 2001 year at Yalova Atatürk Horticultural Research Center. In this sub-project molecular characterization of local and foreign sweet cherry (Prunus avium L.) cultivars and S-alleles of F1 plants were been determined.In this project, 48 local and foreign cultivars and 17 another local types were selected from Black Sea region according to resistance to cracking and 500 cross between Stella and 0900 Ziraat was been evaluated.AFLP (Amplified Fragment Length Polymorphisms) was been used for molecular characterization of 48 genotypes. Moreover PCR technique was been used for S alleles. All studies were been conducted in Molecular Biology labs at Horticulture departments of Çukurova University.Keywords : Sweet Cherry (Prunus avium L.), Genetic relationships, Self-fertil, S-Allel, AFLP, PCR