Kar erimesi akış modelinin (SRM), coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri de kullanılarak dağlık bölgelerde uygulaması ve Erzurum Kırkgöze havzası örneği
Application of snowmelt runoff model (SRM) in conjunction with using both geographical information systems and remote sensing techniques for mountainous regions and a case study of Erzurum-Kırkgöze basin
  1. Tez No: 284351
  2. Yazar: SERKAN ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, Erzurum (Kırkgöze) havzasında SRM (Snowmelt Runoff Model) kar erime akış modeli Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama Teknikleri de kullanılarak araştırılmıştır. Kırkgöze havzası Erzurum'un kuzey-doğusunda 242,7 km2'lik drenaj alanına sahip, havza kotu 1823 m ile 3140 m arasında değişen dağlık, çayır ve mera bitki örtüsüne sahiptir. Havzanın farklı yükseklik (2019 m, 2454 m ve 2891 m) ve bakılarında kurulan 3 adet gözlem istasyonlarından sağlanan veriler, uydu görüntüleri, CBS teknikleri ve arazi çalışmalarıyla da desteklenerek model 2009 kar erime sezonu için uygulanmıştır.Kar örtülü alanların belirlenmesinde MODIS görüntüleri güncel olarak kullanılmıştır. Landsat, RADARSAT-1 ve ALOS-PALSAR uydu görüntülerinin de kar örtülü alanların belirlenmesindeki etkileri araştırılmıştır.Kar erime akış modeli sonuçları, DSİ 21-01 nolu akım gözlem istasyonu debi değerleriyle test edilmiştir. Modelde en etkin iki parametre olan kar erimesi akış katsayısı (CS=0,50?0,70) ve yağmur akış katsayısı (CR=0,40?0,75) yeniden kalibre edilerek belirleme katsayısı R2=0,8606, korelasyon katsayısı R=0,927 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, SRM (Snowmelt Runoff Model) for The Erzurum ? Kırkgöze Basin is investigated also using Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) Techniques. Kırkgöze basin is a mountainous area located on Northeast Anatolia, has 242,7 km2 drainage area, elevation range from 1823 m to 3140 m. This study, SRM is simulated for one year (2009) using satellite images, GIS techniques, ground investigations and data from established 3 stations with different slope, aspect and elevation (2019 m, 2454 m ve 2891 m) for the basin.MODIS images are currently operated for generation snow cover areas. Landsat, Radarsat-1 and ALOS-PALSAR images effect on generation snow cover areas are investigated.Results of Snowmelt Runoff Model are tested with values of flow observation station (DSİ 21-01). Snowmelt runoff parameter (CS=0,50-0,70) and rainfall runoff parameter (CR=0,40-0,75) which are the most active parameters are once more calibrated with real flow values than coefficient of determination is found as R2=0,8606 and correlation coefficient is found as R=0,927.