Bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile hastane yer seçimi ve örnek bir uygulaması
Selection of hospital location by using fuzzy analytic hierarchy process and a sample application
  1. Tez No: 284352
  2. Yazar: KASIM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, büyük illerimize hasta akışının olduğu bilinen bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle özel hastane yatırımcılarına ve/veya kamunun ilgili kuruluşlarına ışık tutmak ve söz konusu hasta hizmetlerini yerinde sağlamak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesine hastane tesis etme kararının uygunluğu tez konusu olarak seçilmiş, bölgedeki iller arasında hangi ilimizin daha uygun olacağı konusunda uzman görüşlere müracaat edilmiş ve bu kapsamda alternatifler ; Gaziantep, Diyarbakır ve Şanlıurfa olarak tespit edilmiştir. Benzer şekilde uzman görüşlerle hangi kriterlerin hastane yeri seçiminde etkili olduğu ve bu kriterlerin ikili karşılaştırılma matrisleri görüşmeler yoluyla elde edilmiştir.Bu çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme metotlarından Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) metodu kullanılmıştır. Modele öncelikle Klasik AHP metodu uygulanmış, klasik AHP metodunun problem çözmedeki bazı olumsuzluklarının üstesinden gelmek için, hiyerarşik yapılardaki kriterlere ait göreceli önemlerin ölçülmesinin bulanık ölçeğin yardımıyla yapılmasının daha sağlıklı sonuçlar verebileceği düşünüldüğünden, ikinci adım olarak aynı modele bulanık AHP metodu da uygulanmıştır. Daha sonra, her iki metodun uygulanması sonucu elde edilen değerler kıyaslanmış ve yorumlanmıştır. İki metodun uygulanması sonucu elde edilen değerlerden, alternatiflerin sıralamalarının değişmediği ancak değerlerinin farklılaştığı görülmüştür.Klasik AHP metodu uygulanırken ?Expert Choice? paket programı, bulanık AHP metodu uygulanırken ise, ``Microsoft Excel'' programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a known reality that there is a patient flow to our big provinces mainly to Istanbul and Ankara to benefit from health services. Considering this fact, to guide public and/or private hospital investors and provide the health services at issue in place, the suitability of decision of establishing a hospital to Southeastern Anatolia Region has been chosen as the subject of the thesis, expert opinions have been referred to about appropriateness of possible provinces in the region and in this context, alternatives have been determined as Gaziantep, Diyarbakır and Şanlıurfa. Similarly, the criteria which influences selection of hospital location and binary comparison matrices have been established through negotiations with experts .In this study, the method of Analytic Hierarchy Process (AHP), one of the Multi-Criteria Decision Making methods, has been used. The Classical AHP was applied to the model first, since measuring relative importance of criteria which are in hierarchic structures with the aid of fuzzy scale is regarded more suitable, the method of fuzzy AHP was also applied to the model in the second step. Then the values obtained by the application of both methods were compared and interpreted. From the values achieved by the implementation of the two methods, it was observed that the rankings of alternatives did not change but the values differed.?Expert Choice? package was used when applying the Classical AHP, and ?Microsoft Excel? package was used when applying fuzzy AHP.