Hastane iç tedarik zinciri yönetiminde anahtar performans göstergelerine yönelik ölçek geliştirilmesi: Kamu hastanesi uygulaması
Development of a scale for key performance indicators in hospital internal supply chain management: A case in public hospital
  1. Tez No: 862104
  2. Yazar: BORA KARACAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sağlık sektöründe, hastaya sağlık hizmetini uygun koşullarda ve üst seviyede sunabilmek ana hedeftir. Bu koşullar, kaynakların doğru kullanılması, sağlık çalışanların tercihleri ve sergiledikleri performansa bağlıdır. Bu tez çalışmasında bütün bu özellikler, hastane iç tedarik zinciri yönetimi içerisinde ele alınmıştır. Sağlık sistemlerinde iç tedarik zinciri yönetimi literatür taraması ve yapılan yüz yüze görüşmeler çerçevesinde literatürde hiç yer almayan bir taslak ölçek geliştirilmiştir. Daha sonra kapsam geçerliliği ve madde analizi çalışmaları yapılarak nihai ölçek oluşturulmuştur. Nihai ölçek çalışması esnasında IBM SPSS Statistics v.26 paket programından yararlanılmıştır. Oluşturulan nihai ölçek, değişik statülerde yer alan sağlık çalışanlarına değerlendirmek üzere sunulmuş ve elde sonuçlar ışığında faktörler belirlenmiştir. Faktörlerin belirlenmesinde, FACTOR 11.05.01 ve AMOS 21.0 programları kullanılmıştır. Belirlenen faktörler, Bulanık Pisagor Analitik Hiyerarşi Prosesi (FPAHP) kullanılarak önceliklendirilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Bu tez çalışmasında, belirlenen faktörler ile hastane iç tedarik zinciri performansını olumlu yönde etkileyecek göstergeler tespit edilmiş ve hastane yönetimi için mevcut performansını gözlemleme ve iyileştirme imkânı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the health sector, the main goal is to provide health services to patients under favourable conditions and at a high level. These conditions depend on the correct use of resources, the preferences of healthcare professionals and their performance. In this thesis, all these features are discussed in the context of hospital internal supply chain management. Within the framework of the literature review on internal supply chain management in health systems and face-to-face interviews, a draft scale that has never been included in the literature was developed. Then, the final scale was created by conducting content validity and item analysis studies. IBM SPSS Statistics v.26 package programme was used during the final scale study. The final scale was presented to health professionals in different statuses for evaluation and factors were determined in the light of the results obtained. FACTOR 11.05.01 and AMOS 21.0 programmes were used to determine the factors. The identified factors were prioritised using Fuzzy Pythagorean Analytical Hierarchy Process (FPAHP) and the results were obtained. In this thesis study, the indicators that will positively affect the hospital internal supply chain performance with the identified factors have been identified and the hospital management has been provided with the opportunity to observe and improve its current performance.