Yeşil çayın fenolik ve mineral madde içerikleri üzerine üretim yöntemi, hasat dönemi ve demleme süresinin etkisi
Effects of tea production procedures, plucking and infusion periods on phenolic compounds and mineral contents of green tea
  1. Tez No: 284373
  2. Yazar: NİHAT MÜEZZİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN GÜNGÖR ŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Araştırmada 2010 yılı üç hasat döneminde (I.,II ve III. dönem) üretilen yeşil çayların (çeşit 1, çeşit 2, çeşit 3, çeşit 4, çeşit 5) fenolik madde (EGCG, EGC, ECG, EC, gallik asit, kafein) ve mineral madde (Cu, Fe, Zn, Mg, Ca, K, P) içerikleri incelenmiş ve bu parametreler üzerinde üretim yöntemi, hasat dönemi ve demleme süresinin etkileri araştırılmıştır. Yapılan analizlerde toplam fenolik madde miktarlarının I. hasat döneminden III. hasat dönemine doğru azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yeşil çaylarda Cu, Mg, Ca, K miktarları III. hasat döneminde, P, Zn II. hasat döneminde, Fe ise I. hasat döneminde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study phenolic compounds (EGCG, EGC, ECG, EC, gallic acid, caffeine) and mineral contents (Cu, Fe, Zn, Mg, Ca, K, P) of 5 different green tea samples harvested in 3 plucking periods of 2010 were analysed and effects of tea production procedures, plucking and infusion peroids on these parameters were investigated. It was monitored that the amount of total phenolic compounds decreased from first plucking period to the third one respectively.