Farklı seviyelerde ozon kullanımının Erzurum ili içme suyunun bazı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkisi
Different level usage of ozone effect on some physical, chemical and microbiological quality of Erzurum city?s drinking water
- Tez No: 284372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Erzurum İli Arıtma Tesisine gelen suya 12 ay boyunca farklı seviyelerde ozon uygulanmış ve ozonun suyun bazı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır.Toplam 12 aylık periyotta ham suda ortalama toplam koliform sayısı 2,35 log kob/100ml, fekal koliform sayısı 0,57 log kob/100ml, Clostridium perfingens (Cl. perfingens) sayısı 2,03 log kob/50ml, pH 7,36, elektriksel iletkenlik 207 µS/cm, renk 19,60 Pt/Co, bulanıklık 7,21 NTU, nitrat 1,39 ppm, nitrit 0,007 ppm, amonyum 0,44 ppm, demir 0,29 ppm ve mangan miktarı 177 ppb olarak bulunmuştur. Ozonlama sonrasında hiçbir örnekte toplam koliform, fekal koliform ve Cl. Perfingens'e rastlanmamıştır. Bununla birlikte,3 mg/L ozon düzeyinde saptanan ortalama pH 7,29, elektriksel iletkenlik 224 µS/cm, renk 12,37 Pt/Co, bulanıklık 6,78 NTU, nitrat 1,83 ppm, nitrit 0,004 ppm, amonyum 0,36 ppm, demir 0,058 ppm ve mangan 154 ppb değerlerinin içme suyu kalitesi bakımından diğer seviyelerden daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.En düşük ozon seviyesi 1 mg/L tüm mikroorganizma gruplarını öldürmeye yeterli gelmiş; ozon miktarındaki artış iletkenlik ve nitrat seviyelerinde artışa, pH, renk, bulanıklık, demir, mangan, amonyum ve nitrit miktarlarında ise azalmaya yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different levels of ozone have been used in research on the water that runs into the purification plant of Erzurum City and on ozone?s effect on some physical, chemical and microbiological quality of the water during the 12 month study.The following was found in the untreated water: total coliform count was 2.35 log kob/100ml, fecal coliform count was 0.57 log kob/100 ml, Clostridium perfingens count was 2.03 log kob/50 ml, pH 7.36, electrical conductivity was 207 µS/cm, the color was 19.60 Pt/Co, cloudiness was 7.21 NTU, nitrate was 1.39 ppm, nirite was 0.007 ppm, ammonium was 0.44 ppm, iron was 0.29 ppm and manganese was 177 ppb. After the ozonize proccess no coliform, fecal coliform or Cl. perfingens were detected. However, at 3 mg/L ozon level the following averages were detected: pH 7.29, electrical conductivity 224 µS/cm, the color 12.37 Pt/Co, cloudiness 6.78 NTU, nitrate 1.83 ppm, nitrite 0.004 ppm, ammonium 0.36 ppm, iron 0.058 ppm and manganese 154 ppb. The results of the 3 mg/L of ozone indicated a more sutable effect on the water quality than other levels as a result of the rates. The minimum level of ozone was enough to kill all of the microorganisms. Increasing levels of ozone boosted the level of conductivity and nitrate, and decreased the level of pH, amount of color, cloudiness and the levels of iron, manganese, ammonium and nitrate.