Tarım traktörü için çatallı yükleyici tasarım ve çalışma özelliklerinin belirlenmesi
Design of a forklift for an agricultural tractor and determination of operation characteristics
  1. Tez No: 284399
  2. Yazar: İSA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Fiat 60-56 tarım traktörüne önden bağlanabilecek bir çatallı istifleyicinin boyutlandırılması, yapımı ve traktör-çatallı yükleyici sisteminin çalışma özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, tek katlı kızak sistemi olan ve 600 kg kaldırma kapasiteli bir çatallı yükleyici yapılmıştır. Çatallı yükleyici hidrolik sistemi; 1 adet kaldırma silindiri, 1 adet eğim silindiri, yön kontrol valfleri, 1 adet manometre ve hidrolik hortumlardan oluşmaktadır. Mekanik sistem ise çatallar, tabla ve kaldırma kızaklarından oluşmuştur. Tasarlanan ön ataşman ise, çatallı yükleyicinin rahat bir şekilde traktöre monte edilebilmesini sağlamaktadır. Çatallı yükleyicinin yükleme yüksekliği 1850 mm, öne ve arkaya eğim açısı 11°'dir. Yük kaldırma hızı yüke bağlı olarak 0,05 - 0,2 m s-1 arasında değişmektedir. Kaldırma süresi 14 s, indirme süresi ise 7 - 8 s dolayındadır. Sistem; 0°, 8°, 10° zemin eğiminde test edilmiştir ve 600 kg yük ve 10° zemin eğimine kadar stabilitesini kaybetmemiştir. Bu sistem kullanılarak 50 m mesafede 200 kg yüklerin yan yana dizilmesi durumunda iş başarısı yaklaşık 50 ton h-1 dolayında bulunmuştur. İmal edilen sistemde 1,85 m yüksekliğe 600 kg yükler ile yaklaşık 10,5 t h-1 istifleme işlemi yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was dimension, construct, and test the performance of a forklift that can be front-mounted to Türk Fiat 60-56 agricultural tractor. For this purpose, a single mast forklift with a 600 kg lift capacity was built. The hydraulic system consists of a lift cylinder, a tilt cylinder, directional control valves, a manometer, and hydraulic hoses. The mechanical system consists of the forks, the fork carrier, and the masts. A front attachment was built so that the forklift could be easily mounted on the tractor. The loading height is 1850 mm and the forward and backward tilt angle of the forklift is 11°. Lift speed varies between 0,05 and 0,2 m s-1. Lifting time was about 14 s while lowering time was about 7-8 s. The system was tested on 0°, 8°, and 10° ground slopes and maintained its longitudinal stability with a 600 kg load up to 10°. Capacity of the system was found to be about 50 t h-1 with 200 kg loads for side by side placement of the loads at a 50 m transport distance. The capacity of the system was found to be 10,5 t h-1 when the loading height is 1,85 m with 600 kg loads.