İzmir- Küçük Menderes Ovası çiftçilerinin tarım traktörü satınalma parametrelerinin belirlenmesi ve traktör satınalma vizyonu üzerine bir araştırma
A research on the determination of the agricultural tractor purchasing parameters and the vision of the tractor purchase of İzmir- Küçük Menderes Plain farmers'
  1. Tez No: 785918
  2. Yazar: ABDURRAHMAN GÜNGÖR SARIBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırma, İzmir İli Küçük Menderes Ovası çiftçilerinin tarım traktörü satın alma parametrelerinin belirlenmesi ve satın alma vizyonu oluşturma amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: İzmir İli Küçük Menderes Ovası çiftçilerinden oluşan 123 kişilik bir örneklem, çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Örneklem üzerine traktör satın alma sebeplerini ve etkileyen veya etkileyebilme ihtimali olan ihtimalleri içeren sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Anket verileri istatistiki verilere dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır. Bulgular: Çalışmanın başlıca bulguları; yeni ve/veya kullanılmış traktör alma eğilimleri, ideal traktör değiştirme yaşları, beğenilen traktör markaları, traktör ile kullanılan ekipmanlar, yeni ve eski traktörü tercih edilme sebepleri, traktör satın alma kaynakları, bölge çiftçileri için ideal beygir gücü, bölge çiftçilerinin uydu destekli traktör bilgisi ve satın alma eğilimleri, elektrikli traktör hakkında düşünceleri, traktör satın alırken tercih edilen ödeme ve finans kaynakları ve tercih edilen finansal vadeleri, olarak özetlenebilir. Sonuç: Çalışma neticesinde traktör tercihlerini etkileyen ekipman uyumu için en çok kullanılan ekipmanlar tespit edilmiştir. İdeal traktör değiştirme yaşı ve sahip olunan traktörlerin yaş grupları arasındaki paralellik sunulmuştur. Yeni ve kullanılmış traktör tercihleri ve sebepleri yorumlanarak iki satış kanalı arasındaki dengenin önemi yorumlanmıştır. İnternetteki traktör fiyatlarının gerçeklerle bağdaşmaması, uydu destekli traktörlere bölge çiftçisinin eğilimi ve traktör satın almada tercih edilen ödeme ve finansal enstrümanlar irdelenerek gelişime açık yönler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, it was carried out in order to determine the purchasing parameters of agricultural tractors of the farmers of Küçük Menderes Plain of İzmir Province and to create a purchasing vision. Material and Method: A sample of 123 farmers from the Küçük Menderes Plain of İzmir Province constitutes the material of the study. A questionnaire consisting of questions including the reasons for purchasing tractors and the probabilities that affect or are likely to affect the sample were applied. Survey data were converted into statistical data and interpreted. Results: The main findings of the study are; tendencies to buy new and/or used tractors, ideal tractor replacement ages, popular tractor brands, equipment used with tractors, reasons for preferring new and old tractors, tractor purchasing resources, ideal horsepower for farmers in the region, satellite-assisted tractor knowledge and purchasing tendencies of regional farmers, thoughts about electric tractors, preferred payment and financial sources and preference when purchasing tractors The financial maturities can be summarized as. Conclusion: As a result of the study, the most commonly used equipment for equipment compatibility affecting tractor preferences was identified. The ideal tractor replacement age and the parallel between the age groups of the tractors were presented. The importance of the balance between the two sales channels was interpreted by interpreting the new and used tractor preferences and reasons. The incompatibility of tractor prices on the Internet with reality, the tendency of the region's farmers to satellite-assisted tractors and the preferred payment and financial instruments in the purchase of tractors were examined and the aspects open to development were emphasized.