The biochemically comparison of liver and kidney functions of hepatitis patients at the example of Erzurum city
Erzurum ili örneğinde hepatitli hastalarda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının biyokimyasal olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 284398
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Viral hepatit hastalığının öyküsü çok eskilere dayanmaktadır. Bugün viral hepatitler, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Viral hepatitlerden Hepatit B, bulaştırıcılığı ve yaygınlığı nedeniyle önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Ayrıca hepatit B virus (HBV) enfeksiyonu ülkemizde karaciğer hastalıklarının en önemli nedenlerinden birisidir. Bu araştırmada Erzurum Buhara Tıp Merkezine 01/01/2010? 01/03/2011 tarihleri arasında gelen 200 hepatit pozitif hastada (HbsAg >2,00) karaciğer fonksiyon testlerinden olan AST ve ALT değerleri ile böbrek fonksiyon testlerinden olan kan üre azotu, kreatinin ve ürik asit değerlerinin ölçümleri derlenmiş, karaciğere veya böbreğe olan ya da olabilecek herhangi bir etkinin boyutu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of viral hepatitis is based on old times. Today, viral hepatitis an important health problem all of the World. Because of the infectious and prevalence of Hepatitis B, it makes important health problems. On the other hand, Hepatitis B virus (HBV) infectious is one of the most important reason of liver diseases in our country.İn this study, we aimed to determine the size of any effect in kidney and liver functions by the way of measuring amounts of AST and ALT which are known as tests of liver function and amonuts of creatinine, urea and uric acid which are known as tests of kidney fonctions with active Hepatitis B (HbsAg >2,00) patients who were came in the Erzurum Buhara Medicine Center in the dates 01/01/2010?01/03/2011.