CBS tabanlı karar destek sistemi kullanılarak yangın sahasına en kısa sürede ulaşımı sağlayacak optimum güzergahın belirlenmesi
Determining the optimum route providing the fastest transportation to the fire areas by implementing GIS based decision support system
- Tez No: 284401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EMİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Orman yangınları ile etkin mücadelede yangın söndürme aktivitelerinin zamanında başlatılması ve özellikle arazöz ve yer ekibinin yangın sahasına en kısa sürede ulaşması büyük önem taşımaktadır. En kısa yolun bulunmasını gerektiren ulaşım problemlerinin çözümünde ağ analizi gibi bilgisayar destekli metotlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yangın sahasına en kısa sürede ulaşımı sağlayacak optimum güzergahın belirlenmesi amacı ile ağ analizi kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı bir karar destekleme sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu sistem, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 35 Orman İşletme Şefliği ve 20 ayrı yangın harekat merkezi dikkate alınarak 15 ayrı potansiyel yangın sahası için uygulanmıştır. Sonuçlar, mevcut yangın harekat merkezlerine ek olarak yeni harekat merkezlerinin tesis edilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, çalışma alanındaki yol ağının yeni yollarla geliştirilmesinin veya mevcut yolların standartlarının iyileştirilerek ulaşım hızının arttırılmasının da sorunun çözümüne fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bölgede konuşlanan yangın helikopteri ile yangın alanlarına taşınan ilk müdahale ekibi de dikkate alındığında, sadece 2 adet yangın alanına kritik müdahale süresinde ulaşılamayacağı bulunmuştur. Bu sonuç Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında konuşlanan yangın helikopterinin yangınla etkin mücadelede ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In effectively fighting against forest fires, initiation of fire extinguishing activities on time and especially arrival of the fire truck and ground team into the fire zone in the shortest time period is very important. Computer assisted methods such as network analysis has been widely used in solving the transportation problems requiring the determination of the shortest path. In this study, an application of Geographic Information Systems (GIS) based decision support system has been implemented by using network analysis to determine the optimum path providing the transportation to the fire zone at the shortest time. This system was applied for 20 different potential fire zones by considering 35 Forestry Enterprises and 15 fire fighting teams located in the Regional Forestry Directorate of Kahramanmaraş. The results indicated that it is necessary to establish new fire headquarters as an addition to current headquarters. Besides, extending road network in the study area by building new roads and increasing transportation speed by improving standards of existing roads can provide solution to the problem. When considering fire fighting team that has been carried to the fire areas by fire helicopter located in the region, it was found that only 2 potential fire areas could not be reached in critical response time. This result indicated the importance of fire helicopter located in Kahramanmaraş Forest Regional Directorate in effective protection against forest fires.