Pratik diyetlerde balık unu yerine kısmen gladiçya (Gleditsia triacathos) tohumu unu kullanılmasının aynalı sazan (Cyprinus carpio) yavrularının gelişimi ve vücut komposizyonu üzerine etkisi
Effect of partially replacing fish meal with honey locust seed (Gleditsia triacanthos) on growth and body composition of mirror carp (Cyprinus carpio), fingerlings, in practical diets
- Tez No: 284402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Gladiçya (Gleditsia triacanthos) tohumu (GL), % 38 ham protein, % 13 yağ ve 19.9 MJ/kg gross enerjiye sahip diyetlere balık unu yerine kısmen katılmıştır. Balıklar 60 gün süreyle kapalı sistem akvaryumlarda beslenmişlerdir. Diyetler farklı seviyelerde ham ve ısıtılmış (0, 100, 200, 300, 400 g) GL içermektedir. Diyetlerde aynı zamanda %0, 5, 10, 15 ve 20 oranlarında balık unu yerine GL ile ikame edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of honey locust seed (GL) (Gleditsia triacanthos) was evaluated as a partially replacement for fish meal in diet formulated to contain 38% crude protein, 13% lipid and 19.9 MJ/kg gross energy. An 60-day feeding trial was conducted in a recirculation system aquarium. GL was included in the diets at different levels (0, 100, 200, 300, 400 g heat-treated and 100, 200, 300, 400 g raw for diets Control, Rw1, Rw2, Rw3, Rw4 Ht1, Ht2, Ht3 and Ht4 respectively) and fish meal was replaced by 0%, 5%, 10%, 15% and 20% of GL (raw and heat-treated). The fish were fed by hand three times a day at rate of 3% of body weight during the experimental peirod of 60 days. There were no significant differences (P>0.05) in growth performence among fish fed diets Control, Rw1, Rw2, HT1, HT2 and HT3. However fish fed diet Rw3, Rw4 and Ht4 had significantly lower growth (P30 %) of raw GL seed had significantly lower whole body fat content. Raw and heat-treated GL has potential as an alternative feed ingredient. These results show that up to 20 % Raw GL can be used to replace 10% of FM in diets for mirror carp. However, GL should be heat-treated if inclusion rates are to exceed 20 % of the diet.