Şeker mısırın ve at dişi mısırın koçanlı ve koçansız olarak soya fasulyesi ile değişik oranlarda karışımlarından yapılan silajların kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characters of silages made of sweet and dent corn mixtures with soybean with or without ear in different mixture rates
- Tez No: 284404
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kahramanmaraş yöresinde iki yıl olarak yapılan bu çalışmada; yöreye uyumlu Merit hibrit şeker mısırı çeşidi ve DK-585 at dişi mısır çeşidi koçanı alınmadan ve koçanı alındıktan sonra Nazlıcan soya fasulyesi çeşidi ile değişik karışım oranlarda karıştırılarak yapılan silajların kalite özellikleri araştırılmıştır.Çalışmada silaj materyalleri; renk, tat- koku ve strüktür gibi fiziksel özellikleri ile protein, kuru madde, pH, ADF ve NDF gibi kimyasal özellikler yönünden incelenmiştir. İncelenen bu özelliklerden şeker mısırında; protein içeriği yönünden; karışım oranları, kuru madde oranı yönünden; karışım oranı ve koçan durumu x karışım oranı interaksiyonu, pH yönünden; karışım oranları, ADF değerleri yönünden; karışım oranları, NDF değerleri yönünden; karışım oranları ve koçan durumu x karışım oranları interaksiyonu istatistiki olarak önemli bulunmuştur. At dişi mısırda; protein içeriği yönünden; karışım oranları, kuru madde yönünden; karışım oranı, pH yönünden; karışım oranları, ADF değerleri yönünden; karışım oranları ve koçan durumu x karışım oranları interaksiyonu, NDF değerleri yönünden; karışım oranları ve koçan durumu x karışım oranları interaksiyonu istatistiki olarak önemli olmuştur.Genel olarak fiziksel özellikler yönünden saf soya silajının kaliteli silaj standartlarının çok altında olduğu ve karışımlarda soyanın katkı oranı azaldıkça fiziksel değerlerinin olumlu yönde yükseldiği görülmüştür. Tüm karışımlarda en yüksek protein içeriği % 17.87 ile saf soya silajında belirlenmiştir. Bununla birlikte karışımlarda yapılan analizlerde elde edilen verilerde protein içeriklerinin; % 7.80 ile 17.87, kuru madde oranlarının; 27.49 ? 43.15, pH değerlerinin; 4.2 ? 6.8, ADF değerlerinin; 29.09 ? 42.27 ve NDF değerlerinin ise; 41.29 ? 57.53 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silages made of Merit sweet corn cultivar and DK-585 dent corn cultivar, mixed with Nazlıcan soybean cultivar with or without ear and in different ratios were examined in this study made in K.Maraş district for two years.In the study, resulting silages were examined for, both physical characters such as color, smell and structure and chemical characters such as protein content, dry matter, pH, acid detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF). Mixture rates were found to be important statistically in terms of protein content, pH, ADF and both mixture rates and mixture rates x ear presence interaction were found statistically important in terms of dry matter and NDF when sweet corn Merit was used. Mixture rates were statistically important in terms of protein content, dry matter and pH while both mixture rates and mixture rates x ear presence were statistically important in terms of ADF and NDF when DK-585 was used as corn material.In general, pure soybean silages were caused bad quality silages and physical characters of silage quality were increased by decreasing rate of soybean in mixture. The highest protein rate was obtained from pure soybean silages with the value of 17.87 %. Protein contents were changed from 7.80% to 17.87% depending on soybean content of the mixture. Dry matter rates were changed between 27.49% and 43.15, pH were changed 4.2 and 6.8, ADF were changed between 29.09 and 42.27 and NDF were changed between 41.29 and 57.53.