Kahramanmaraş Sır baraj göletinde doğal radyoaktivitenin belirlenmesi ve elemental analiz
Determination of natural and elemental analysis of radioactivity Kahramanmaraş Sir dam pond
- Tez No: 284408
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER, PROF. DR. MAHMUT DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ili Sır Baraj Göleti'nde belirlenen istasyonlardan mevsimsel olarak farklı derinliklerden su ve tabandan sediment örnekleri alındı ve bu örneklerin toplam alfa ve toplam beta radyoaktivite seviyeleri ve bazı radyoizotopların (238U, 232Th, 40K ve 90Sr) radyoaktivite konsantrasyonları belirlendi. Buna ilave olarak, alınan su ve dip sediment örneklerinde EDXRF ve ICP-OES cihazlarıyla Al, P, S, Cl, Ca, Ti, Cr, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Sr, Cd, Sn, Sb, Ba, Hg ve Pb elementlerinin elemental analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, from selected station of Sır Dam Pond, in the province of Kahramanmaraş seasonal water and sediment samples were gathered. The gross alpha and gross beta radioactivity levels of these samples and the concentrations some radioisotopes (238U, 232Th, 40K and 90Sr) were determined. Moreover, Al, P, S, Cl, Ca, Ti, Cr, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Sr, Cd, Sn, Sb, Ba, Hg and Pb elements in the water and sediment sample taken from bottom of Pond were analyzed with EDXRF and ICP-OES.