Adana ili tarım işletmelerinde basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı ve ekonomik yönden karşılaştırılması
Use and economical comprasıon of pressurized irrigation systems of agricultural farms in Adana province
  1. Tez No: 284417
  2. Yazar: TUĞÇE TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Adana ilindeki tarım işletmelerinin yağmurlama ve damla sulama yöntemlerini kullanmada etkili olan sosyoekonomik ve demografik faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla Adana ilinde faaliyet gösteren 100 tarım işletmesi tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, tarım işletmelerinin % 42'si yağmurlama sulama, % 38'i damla sulama ve % 65'i ise basınçlı sulama sistemlerinden en az birini kullanmaktadır. Adana ilinde basınçlı sulama yöntemlerinin kullanımını etkileyen en önemli faktörlerin işletme genişliği, tarımsal kredi kullanımı, işletme yöneticilerinin cinsiyeti, eğitimi ve yaşı ile işletmelerin asıl gelir kaynağı olduğu saptanmıştır.Yağmurlama ve damla sulama yöntemleri verimlilik ve net gelirde önemli avantajlara sahiptir. Araştırma sonuçları tarım işletmecilerinin eğitim seviyelerinin damla sulama kullanımı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak önemli etkisi olduğunu göstermiştir. İşletme genişliği ise yağmurlama sulama tercihinde pozitif ve istatistiksel olarak önemli bir etkiye sahiptir. Tarım işletmelerinin özellikle damla sulama kullanımı tercihlerinde önemli düzeyde etkili olan tarımsal kredi kullanıp kullanmama durumları dikkate alındığında, politika yapıcılar ile kamu ve özel sektörün tarım işletmelerine tarımsal kredi kullanımı ve elde edilmesinde yardımcı olmaları gerekmektedir.Araştırma sonuçlarına göre, örneğin damla sulama yöntemiyle sulanan karpuz alanlarında verimliliğin yağmurlama sulamaya oranla yaklaşık % 30 daha yüksek olduğu saptanmıştır. Diğer ürünlerde de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, tarım işletmelerinin basınçlı sulama tekniklerinin verimlilik ve karlılık üzerinde önemli düzeyde etkili olduğu konusunda bilinç düzeylerinin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the selected socioeconomic and demographic factors and farmers? decisions on using sprinkler or drip irrigation methods among farmers in province of Adana. To satisfy this objective, a sample of 100 farmers in Adana province was selected by stratified sampling technique.According to results of this study, 42 percent of farmers used the sprinkler irrigation method, 38 percent of farmers used drip irrigation method and 65 percent used at least one of the pressurized irrigation methods. The most important factors affected farmers? preference of pressured irrigation methods in Adana are found to be farm size, agricultural credit use, the education level, age and gender of farmers and source of the income.Sprinkler and drip irrigation methods had a distinct advantage in productivities and net returns. Results showed that education level of farmers has the most effect on adoption drip irrigation system. Farmland size has also positive and significant effect on the adoption of sprinkler irrigation system. By considering positive and significant effects of the credit use on the application of drip irrigation method, policy makers and public and private sectors should solve problems in obtaining agriculture credit.Moreover, results indicated that average productivity of melon irrigated by drip irrigation is 30% higher than sprinkler irrigation method. Similar results were found for other products. Finally, it is important to increase farmers? information about the pressurized irrigation methods and its positive effects on productivity and income.