Al-Ni-Fe-Nd ve Al-Ni-Fe-Y alaşımlarının üretilmesi, yapısal ve termal özelliklerinin incelenmesi
Production of Al-Fe-Ni-Nd and Al-Fe-Ni-Y alloys and investigation of their structural and thermal properties
- Tez No: 284420
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Al85Ni5Fe5Y5 ve Al85Ni5Fe5Nd5 alaşımları Normal Katılaştırma, Hızlı Katılaştırma ve Mekaniksel Alaşımlama yöntemleriyle üretildi. Üretilen alaşımların mikro yapıları ve morfolojik özellikleri XRD ve SEM ile incelendi. Alaşımların kristallenme sıcaklığı, aktivasyon enerjisi ve faz dönüşümleri DSC ile incelendi. Normal katılaştırma ile alaşımlar külçeler halinde, Hızlı katılaştırma ile ise ince şeritler halinde üretildi. Mekaniksel alaşımlama ile ise alaşımlar tozlar halinde üretildi. Amorf alaşımlar sadece hızlı katılaştırma tekniği ile üretildi, nanokristal alaşımlar ise sadece mekaniksel alaşımlama tekniği ile üretildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Al85Ni5Fe5Y5 and Al85Ni5Fe5Nd5 alloys were produced by conventional solidification, rapid solidification and mechanical alloying techniques. Microstructural and morphological properties of the alloys were investigated by XRD and SEM. Crystallization temperature, activation energies and phase transformation of the alloy were investigated by DSC. In the conventional solidification technique, alloys were produced on ingots form, in the rapid solidification technique the alloys were produced on thin ribbons forms. In the mechanical alloying technique the alloys were produced on powder forms. Amorphous alloys were only produced by rapid solidification technique and nanocrystal alloys were only produced by mechanical alloying techniques.