GAP ile cebir problemlerinin çözümü
Solving algebra problems using GAP
  1. Tez No: 284427
  2. Yazar: LOKMAN ABLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yayınlanmış bazı soyut cebir kitaplarında yer alan ve bazı cebir konularındaki, özellikle permütasyon grupları konusundaki problemlerin GAP programlama dili kullanılarak çözülmesi ve bu amaçla GAP kodları yazılmasıdır. Bu amaçla Türkçe yayınlanmış bazı soyut cebir kitapları incelenmiş ve bu kitaplardaki permütasyon grupları veya simetrik gruplar konularındaki problemler ve alıştırmalar ele alınmıştır. Daha sonra GAP programlama dilinin temel programlama deyimleri ve fonksiyonları incelenip bu problemlerin çözümü için GAP kodları yazılmıştır. Yazılan programlar ve fonksiyonlar örnekler üzerinde denenmiş ve bu programların, fonksiyonların ve test fonksiyonlarının doğru sonuç verdiği sonucuna varılmıştır. Bu programlar sadece çözülmüş alıştırmalar için değil diğer bilinen sonuçlar için de denenmiş ve yine doğru sonuç verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to solve in GAP the algebra problems, especially problems in permutation group theory, written in algebra textbooks published in Turkey and in order to do it we write GAP codes. For this purpose, some Turkish textbooks have been examined. Then, some problems and exercises have been chosen from chapters related to the permutation groups or symmetric groups. Basic programming structures and functions of GAP have been examined in order to solve these problems, and then GAP codes have been written. Written programs have been tested on examples, concluding that these programs, functions and test functions give correct results. These programs have been tested not only on solved exercises but also on other known results, again giving correct results.