Çaprazlanmış kare ve GAP
Crossed square and GAP
  1. Tez No: 284428
  2. Yazar: GAMZE KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALP, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çaprazlanmış Kare ve GAP adı altında hazırlanmış bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çaprazlanmış Modül tanımı, örnekleriyle birlikte verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Çaprazlanmış Modül Morfizmine de değinilmiştir. Bu bölümün devamı olan ikinci bölümde teorik olarak verilen Çaprazlanmış Modül kavramının GAP uygulamaları yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Çaprazlanmış Kare tanımı örnekleriyle birlikte verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Çaprazlanmış Kare Morfizmine de değinilmiş olup bu bölümün devamı olan dördüncü bölümde teorik olarak verilen Çaprazlanmış Kare kavramının GAP uygulamaları yer almaktadır. Son bölümde ise bu çalışmayı yürütecek olan GAP programının elde edilmesi, bilgisayara yüklenmesi ve kısa bir tanıtımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared under the name of Crossed Square and GAP consist of five main chapters. In the first chapter is given Crossed Module definition and its examples. Besides in this chapter is mentioned Crossed Module Morphism too. In the second chapter series of first chapter GAP applications of Crossed Module notion which is given in theory take part. In the third chapter is given Crossed Square definition and its examples. Also in this chapter is mentioned Crossed Squares Morphism too. In the fourth chapter series of third chapter GAP applications of Crossed Square notion which is given in theory is located in. In the last chapter is taken part obtaining GAP programme which will be conducted installing computer and a short introduction.