Salep ve bazı stabilizatörlerin Maraş dondurmasının çeşitli nitelikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination the effects of salep and some stabilizator on various characteristics of Maraş ice cream
- Tez No: 284446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma; Maraş dondurması üretiminde Salep ve bazı stabilizatörler (Taragum, Karragenan, Guargum, Ksantangum) kullanılarak, ürün özelliklerinin daha iyi olduğu stabilizatörü ve kullanım oranını belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Dondurma karışımını oluşturan diğer bileşenler sabit tutularak %0,5 ve %1'lik iki farklı düzeyde beş çeşit stabilizatörün (Salep, Taragum, Karragenan, Guargum, Ksantangum) kullanıldığı dondurma üretimleri yapılmıştır. Fiziksel ve kimyasal bazı özellikler açısından (kuru madde, protein, pH, titrasyon asitliği, hacim artışı, viskozite, erime değerleri [30., 60., 90. ve 120. dakika] ve ilk damlama zamanı) dondurma çeşitleri hem grup içi (%0,5 ve %1'lik gruplar kendi içlerinde), hem de grup dışı (%0,5 ve %1'lik gruplar karşılıklı) olarak karşılaştırılmıştır. İki tekerrür halinde yürütülen denemede üretimi gerçekleştirilen dondurma çeşitleri, eşzamanlı üretilen kontrol grubu ile de, ele alınan özellikler bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to identify better stabilizators and their usage rate for some product characteristics of salep and some stabilizators (Taragum, Karragenan, Guargum, Ksantangum) used in Maraş Ice cream production. To make ice cream keeping other ingredients constant, five different stabilizators with two different levels, 0,5% and 1%, were used. Ice cream types were compared within (0,5% and 1%) and between (0,5% vs 1%) groups for some physical and chemical properties (dry matter, protein, pH, titretable acidity, overrun, viscosity, melting values ( 30., 60., 90., 120. min). The experiment was carried out as two replications and ice cream types were compared to the control group run at the same time in respect to the same parameters.