Afyonkarahisar ili ekolojik şartlarına uygun sofralık domates çeşitlerinin belirlenmesi
Evaluation of fresh market tomato cultivars grown under climatic conditions of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 284448
  2. Yazar: TOLGA SARIYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KORKMAZ, YRD. DOÇ. DR. NUSRET ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Domates çeşitlerinde lokal adaptasyon çalışmaları çok önemlidir. Çünkü çeşitler farklı lokasyonlarda, hatta aynı lokasyonda dahi yıldan yıla farklı performans gösterebilirler. Bu araştırma, Afyonkarahisar koşullarında 2010 yılı vejetasyon periyodunda, 10 adet sofralık domates çeşidinin morfolojik ve verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi şeklinde yürütülen çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki materyali olarak Joker F1, H2274, Rio Grande, Marmande, Invictus, SC2121, Falcon, Biokan, Yedikapı ve Super Red F1 domates çeşitleri kullanılmıştır. Domates çeşitlerinin karşılaştırılmasında, ilk çiçeklenme, ilk meyve tutumu ve olgunlaşmaya kadar geçen süre, meyve boyu, meyve eni, meyve indeksi, meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, bitki başına verim, toplam meyve verimi (kg/da) ve suda çözünebilir kuru madde gibi bitki gelişim ve verim parametrelerine bakılmıştır. En yüksek verim 7945.3 kg/da ile SC2121 çeşidinden alınırken, en düşük verim ise Biokan ve Yedikapı (2525.7 kg/da ve 2740 kg/da, sırasıyla) çeşitlerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of tomato varieties for local adaptation is very important because the varieties can behave completely differently from one location to another, and can even behave differently from year to year. This study was conducted to study the morphological and yield behavior of ten fresh market tomato cultivars grown under Afyonkarahisar conditions during vegetation period in 2010. A field experiment was carried out in a randomized complete block design with three replications. As plant material, 10 fresh market tomato varieties (Joker F1, H2274, Rio Grande, Marmande, Invictus, SC2121, Falcon, Biokan, Yedikapı and Super Red F1) were used in the study. In order to evaluate the varieties, days to first flowering, days to first fruiting, days to first maturity, average fruit length, average fruit width, fruit index, average fruit weight, mean fruit yield per plant, yield/da and water soluble solids content were determined. The highest yield was obtained from the variety SC2121 (7945.3 kg/da), while the lowest fruit yields were obtained from the varieties Biokan and Yedikapı (2525.7 kg/da and 2740 kg/da, respectively).