Sandal (hartlap) ağacı yapraklarının potansiyel besleme değerinin belirlenmesi
Determination of potential nutritive value of leaves of arbutus adrachne
- Tez No: 284470
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde ve Akdeniz Bölgesinde koyun ve keçi beslenmesinde kullanılan sandal ağacı yapraklarının kimyasal kompozisyonu, enerji değeri ve sindirim derecesini tespit ederek potansiyel besleme değerini ortaya koymaktır. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim ayları olmak üzere dört farklı dönemde hasat edilen Sandal ağacı yapraklarının kimyasal kompozisyonu, in-vitro kuru madde sindirim derecesi, makro ve mikro mineral madde içerikleri ve metabolik enerji değerleri belirlenmiştir. Dönemler sandal ağacı yapraklarının kimyasal kompozisyonunu, in-vitro sindirim derecesini ve metabolik enerji içeriğini istatistikî olarak önemli derecede etkilemiştir.Sandal (hartlap) ağacı yaprağının ham protein içeriği en yüksek %7.34 ile Ocak ayında en düşük % 4.66 ile Temmuz ayında hasat edilen yapraklarda bulunmuştur. Yaprakların NDF içeriği % 41.60 ile % 65.64 arasında değişmiş olup en yüksek NDF içeriğine Ekim ayında en düşük ise Nisan ayında hasat edilen yapraklarda saptanmıştır. Benzer olarak ADF içeriği de % 28.90 ile % 67.39 arasında değişmiş olup en yüksek ADF içeriğine Ekim ayında, en düşük ise Nisan ayında hasat edilen yapraklarda saptanmıştır. Sandal ağacı yaprağının kondense tanen (KT) içeriği en düşük Ocak ayında % 4.90, en yüksek Ekim ayında % 11.13 olarak bulunmuştur. Yaprakların in-vitro organik madde sindirim derecesi (OMSD) içeriği % 28.56 ile % 67.73 arasında değişmiş olup en yüksek OMSD'ne Ocak ve Nisan aylarında en düşük ise Ekim ayında hasat edilen yapraklarda bulunmuştur. Yapraklardaki Metabolik enerji (ME) içeriği % 3.11 ile %9.02 MJ/kg arasında değişmiş olup en yüksek ME ise Ocak ayında ve en düşük ME enerji değeri ise Ekim ayında hasat edilen yapraklarda bulunmuştur.Sandal ağacı yaprakların toplanma zamanı yaprağının mineral madde içeriğini önemli derecede etkilemiştir. Ca içeriği %1.11 ile % 1.59 arasında değişmiş ve en yüksek Ca içeriği Ocak ayında en düşük Ca içeriğini ise Ekim ayında hasat edilen yapraklarda bulunmuştur. P içeriği ise; % 0.12 ile en yüksek Nisan ayında ve % 0.07 ile en düşük Ekim ayında toplanan yapraklarda bulunmuştur.Sonuç olarak özellikle koyun ve keçi beslemesinde kullanılan sandal ağacı yaprağının kimyasal kompozisyonu, in-vitro kuru madde sindirim derecesi ve metabolik enerji içeriği yaprakların hasat zamanı ile değişmektedir. Yaprakların besin değerinin düştüğü dönemlerde hayvanların diğer yemlerle takviye edilmesi gerekir. Bunun yanında bütün dönemlerde hasat edilen yaprakların ham protein içeriği koyun ve keçilerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmadığından, bu yapraklarla besleme yapılan dönemlerde havyalara ilave protein kaynakları verilmesi besleme açısından yararlı olacaktır. Benzer şekilde sandal ağacı yaprağının P, Cu ve Mn içeriği de hayvanların ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmadığından bu ihtiyaçlarında yalama taşları ile karşılanması gerekir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study was to determine potential nutritive value of Arbutus adrachne leaves which are used as a goat and sheep feed in Kahramanmaraş and Mediterranean region in Turkey. The chemical composition, in-vitro dry matter digestibility and metabolisable energy of the leaves of Arbutus andrachne harvested in four different periods (January, April, July and October) were determined.