Saccharomyces cerevisiae ve Aspergillus flavus'un biyosorbent olarak bazı tekstil boyar maddelerinin biyosorpsiyonunda kullanımı ve biyodegradasyonlarının araştırılması
Investigations of some textile dyes biosorpsitons and biodegradations Saccharomyces cerevisiae and Aspergillus flavus as using biosorbents
  1. Tez No: 284469
  2. Yazar: METİN KERTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada; S. cerevisiae ve A. flavus biyosorbent olarak kullanılmıştır. Sulu ortamdan RBBR, RO, CR ve SF'nin biyosorpsiyonları çalışılmıştır. Biyosorbentlerin çeşitli deney koşullarında yüzey kapasiteleri ve biyodegradasyonları çalışılmıştır. Biyosorpsiyona temas süresinin, boyar madde konsantrasyonunun, sıcaklığın ve pH'nın etkileri incelenmiştir.Temas süresi ile adsorplanan boyar madde miktarı arasında doğru orantı tespit edilmiştir. Her iki biyosorbent için tüm deneylerdeki en yüksek değerler RBBR, RO, CR ve SF için % 95 oranında olduğu görülmüştür.İzoterm incelemelerinde, SC için RBBR, RO, SF'nin Freundlich izotermine CR'nin ise Langmuir izotermine uyduğu tespit edilmiştir. AF'de RO dışında Freunlich'e, CR dışında Langmuir'e uydugu görülmüştür. Her iki biyosorbent için kapasiteyi ifade eden Qo değeri en yüksek 83,33 mg/g olarak bulunmuştur.Kinetik incelemelerde, her iki biyosorbent için tüm boyar maddelerde YİDK ve YBDK'e sırasıyla 0,999 ve 0,900 korelasyonla uymuştur. PİD'e ise uymamıştır.Termodinamik incelemelere göre, her iki biyosorbent için ?Go negatif yani istemli gerçekleşmiştir. ?Ho değerleri pozitiftir yani deneyler ekzotermik gerçekleşmiştir. ?So değerleri pozitif bulunmuştur. Buda boyar madde ile biyosorbent arasında yapısal değişime işaret etmektedir.Biyodegradasyon deneyleri doğal ve boyalı biyosorbentlerle yapılmıştır. Deneyler toprakta ve laboratuarda gerçekleştirilmiştir. Her iki biyosorbent için ağırlık kayıplarının toprakta % 99 oranındadır. Laboratuarda SC için tüm numunelerde % 60 - 90 ve AF için % 50 - 80 arasındadır. FT-IR analiziyle biyosorbentlerin yüzey yapıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study S. cerevisiae and A. flavus species were used as biosorbents. Biosorption of RBBR, RO, CR and SF was studied in aqueous solution. The present study was aimed to investigate surface capacity and the biodegradation of biosorbents at different experimental conditions. Effects of contact time, initial dye concentration, temperature and pH were investigated on biosorptions and the contact time was directly proportional with dye concentration. Maximum biosorption value for two biosorbent was 95 % for RBBR, RO, CR and SF.According to the isotherm studies on SC, it was obtained that the adsorption of RBBR, RO and SF obeyed the best Freundlich model and for CR dye obeyed the best Langmuir model. According to the isotherm studies on AF, adsorption of RBBR, CR and SF were obeyed the best Freundlich model. Maximum Qo value that express as capacity of two biosorbent was found 83.33 mg/g.From the kinetic studies on SC and AF biosorbents, adsorption of all dyes obeyed PFOK and PSOK with 0.900 and 0.999 correlations respectively. However it does not obeyed the IPD.From the thermodynamic parameters; the ?Go values were calculated as negatively in other words, it was occurred spontaneously. exception of some values. The ?Ho values were found positively that means exothermic. The all ?So values were found as positive. Positive ?So values would be sign a structural change between biosorbents and dyes.Biodegradation test were carried out in soil and laboratory. Natural and dyed biosorbents were used. In soil biodegrading, % 99 weights loose were determined. Biodegradation in laboratory conditions molds were used. In all samples, biodegradation of SC was % 60-90, and for AF % 50-80 biodegradation was obtained. From FT-IR spectrums analysis, biosorbent surface structures were examined.