Özel dershanelerin öğrencilerin matematik başarılarına ve tutumlarına etkisi
Effects of students' mathematics achievement and attitudes private courses
- Tez No: 284471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN FURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz eğitim sistemi içerisinde yer alan ve üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için vazgeçilmez bir kurum haline gelen dershanelerin öğrencilerin matematik başarılarına ve matematik dersine yönelik geliştirdikleri tutumlarına etkileri araştırılmıştır.Araştırma, zayıf deneysel bir çalışma olup 2010-2011 eğitim-öğretim yılı içerisinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş ili merkez ilçede faaliyet gösteren dershanelere devam eden lise mezunu öğrenciler, örneklemini ise bu dershanelere devam 1720 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler içerisinde yapılan anketlere ve matematik sınavına cevap veren öğrencilerden ön test son test eşleştirmesi yapılabilen 1400 öğrencinin sonuçları değerlendirmeye alınmıştır.Çalışmada lise müfredatının tamamını okulda görmüş oldukları için lise mezunu öğrenciler seçilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce alanında uzman dershane öğretmenlerinden Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) müfredatındaki konulardan daha önceki yıllarda üniversite sınavlarında çıkmış sorulara benzer sorular toplanmıştır. Bu sorular arasından üniversite öğretim üyeleri ve uzman görüşü alarak 40 soruluk bir matematik testi oluşturulmuştur. Öğrencilere uygulanacak olan matematik testi aynı şartları taşıyan 45 öğrenciye uygulanmış ve bu testin güvenirlik katsayısı 0,875 bulunmuştur. Öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarını ölçmek için, Aşkar (1986) tarafından geliştirilen ve güvenirlik katsayısı Şentürk (2010) tarafından (Cronbach's Alpha) 0,89 bulunan, 20 maddeden oluşan 5'li likert türü Matematik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Güvenirlik katsayısının yüksek olması geçerliliğinde yüksek olduğunu gösterir. Çünkü güvenirlik geçerlilik için bir ön şarttır (Karasar, 2009).Gerekli izinlerin alınmasından sonra dershanelerde eğitim-öğretim yılının ilk haftasında matematik testi ve matematik tutum ölçeği ön testleri uygulanmıştır. Dershaneler müfredattaki konuları işledikten sonra aynı öğrenci grubuna aynı test ve ölçek YGS öncesi mart ayının ikinci haftası bir kez daha uygulanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veri analizlerinde t- Testi, varyans analizi ve varyans analizinde oluşan grupların tespiti için TUKEY testi kullanılarak matematik testi ön test ve son test netleri ile Matematik Tutum Ölçeği ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Elde edilen verilere dayanılarak ortaya konulan sonuçlar şunlardır;-Araştırmanın sonunda öğrencilerin cinsiyetlerine, okul türlerine, mezun oldukları alan türlerine göre matematik başarılarında dershaneler lehine çok anlamlı farklılıklar bulunmuştur.-Araştırma sonunda öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarında dershanelerin olumlu bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we included in our educational system and university education for students wishing to become an indispensable organization of mathematics achievement of students from the private courses and develop their attitudes towards mathematics were studied.Research, is a weak experimental study was conducted in the 2010-2011 academic year. The population of the county operating in the central province of Kahramanmaras in the study who continue tutoring high school students, and samples continue the tutoring of students is 1720. These students in the mathematics exam, responsive to the polls, and students can be matched pre-post-test results of 1400 students were evaluated.In this study the entire high school curriculum at the school have been chosen because they are high school graduates. Transition to Higher Education private course teachers, experts in the field before the start of the study Exam (YGS) subjects in the curriculum of university exams in previous years and appeared similar to the questions asked were collected. These questions are among the university faculty, consultants and expert opinion by taking a math exam was created 40 questions. Students who meet the criteria to be applied to the same 45 students applied mathematics exam, and test reliability coefficient was 0.875. To measure students' attitudes towards mathematics, Aşkar (1986) and the reliability coefficient was developed by Şentürk (2010) by (Cronbach's alpha) of .89, 20 5-item Likert-type Mathematics Attitude Scale were used. High reliability coefficient indicates that the validity is high. Because reliability is a prerequisite for validity (Karasar, 2009).After receipt of regulatory approvals required for the first week of the academic classrooms and the math exam in mathematics attitude scale pre-tests were applied. Courses in curriculum issues after having done the same group of students the same test and the scale was applied once again the second week of March before the YGS. As a result of these studies, the data obtained was evaluated using the SPSS program and the Microsoft Excel program. Data analysis, t-test, variance analysis and variance analysis of the differences in the TUKEY test for the detection of pre-and post-test math exams netleri Mathematics Attitude Scale and a significant difference between pre-and post-test scores whether or not examined. The obtained results are laid out according to the data;- Gender of the students at the end of the study, types of schools, graduated according to the type of success in mathematics classrooms in favor of the very significant differences were found.- At the end of the research has a positive effect on students' private courses in their attitudes toward math lesson.