Farklı geotekstillerin istinat duvarı arkasındaki kumlu zeminlerde donatı olarak kullanılması
Using of diifferent geotextiles behind strenghten sand ground reinforced retaining wall
  1. Tez No: 284476
  2. Yazar: DİLEK UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, geotekstil takviyeli istinat duvarının deformasyon tahmini üzerinde devam eden araştırma çalışmasında dokuma ve dokusuz geotekstillerin zemine yerleştirilmeden önce çekme-uzama testleri yapılmıştır. Zemine yerleştirilip yüklemeler sonrasında ise tekrar mukavemet ve patlama testleri yapılmıştır. Böylelikle geotekstilin hangi yüklemelere kadar dayanabileceği testi değerlendirilmiştir. Yaptığımız çalışmada arkasında geotekstil ile güçlendirilmiş zeminde istinat duvarı davranışı analizi için farklı geotekstil ve malzeme kullanılmıştır. Kumlu zemine oturtulmuş istinat duvarını desteklemek için zemin iyileştirme yöntemi kullanıldı. İstinat duvarı üzerine sıfır mesafe ile etki eden temel için şerit temel kullanılmıştır. Bu sayede kullanılan geotekstilin etkisinin daha belirgin hale gelmesi amaçlanmıştır. İstinat duvarının hareketinin serbest olması için istinat duvarı ile kum zemin arasına körüklü bir sistem kullanılmıştır. Bu sayede sürtünme etkisi ortadan kaldırılmış serbest hareketinin sağlanması amaçlanmıştır. Temel üzerine yüklemeler yapılıp şerit temeldeki çökmeler ölçülmüştür. İstinat duvarının bu yükleme ve temeldeki çökmeye karşın ötelenmesi ölçülmüş ve bu ölçümler geotekstilin boyutu ve zemine serilme derinliği kaç tabaka serilmesi gerektiği ve tabakalar arası mesafe yapılan deneylerin sonuçlarının kıyaslamaları yapılmış ve yapılacak olan istinat duvarı için geotekstilin ilk serilme derinliği optimum tabaka sayısı tabakalar arası mesafe ve serilecek olan geotekstilin boyutları tespit edilmiştir. Model olarak dokusuz yüzey geotekstil, ekonomik ve kolay üretilen dokuma kumaş olarak da farklı sıklıkta çuvallar kullanılmıştır. Model deneylerde; ilk donatı derinliği, donatı tabaka sayısı, donatı boyu, donatı eni ve iki donatı arası mesafenin taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Deneysel sonuçlardan en uygun donatı yerleşim düzeni ve en uygun malzeme araştırılarak maksimum taşıma kapasitesi elde edilmeye çalışılmıştır. Böylece güvenli bir GDİ tasarımı için geotekstil ile ilgili parametreler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, geotextile reinforced retaining wall about estemination of deformation study, before puting woven and nonwoven geotextiles in ground, stress-strain tests are made. In this way, geotextiles are observed up to which loads ıt can be resistance. In our study, for analysis of behavior of geotextile reinforced ground, behind retaining wall, kind of geotextiles are used. To supported retaining wall sit on the sandy ground, ground repairing method is used. For ground influenceing on retaining wall with the zero distance, band ground is used. And this reason, the effect of geotextile which is used, is purposed more clear. To move retaining wall freely, foldable system is used between the retaining wall and sandy ground. Thanks to this friction effect is eliminated and free movement is aimed. Appling load on the ground, collapses are measured in the band ground. Moving retaining wall response to load and collapses are measured and after taken these measures, dimensions of geotextiles, depth of spreading out on ground, how many layers must be spreaded out on ground and distance of layers are compared and for retaining wall which will be taken, first depth of spread out on the ground, optimum layer number, distances of layers and dimensions of geotextiles are determined. As a model, nonwoven geotextile, economic, easy produced woven fabrics, diffrent density sacks, are used. In the model experiments, first reinforced depth, number of layer, dimension and effect of distance of two reinforced to carrying capacity is researched. After experiments resaults, more suitable reinforced settlement and material are studied to get maximum carrying capacity. In this way for a secure geotextile reinforced retaining wall concept, parameter of geotextile will be determined.