Süt, süt ürünlerinde ve bu ürünlerin saklandığı kaplarda XRF tekniği ile ağır metal analizi
Milk, milk products and containers of these products with the heavy metal analysis of XRF technique
  1. Tez No: 284488
  2. Yazar: TUĞBA BALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
EDXRF, WDXRF ve ICP-OES cihazları kullanılarak süt ve süt ürünlerinde ağır metal analizi yapılmıştır. Numuneler Kahramanmaraş il sınırları içerisinde üretilen süt ve süt ürünleri ile pastörize hazır süt ve süt ürünlerinden hazırlanmıştır. Analizlerde insan sağlı için en tehlikeni ağır metallerden olan Hg ve As'ye rastlanmamıştır. Ancak Cd, Fe, Pb, ağır metallerine % 0.1 -0.18 arasında, Zn'ye ise % 2- 3 arasında değişen değerlere rastlanmıştır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunan mandıralardaki süt ve süt ürünlerinde EDXRF, WDXRF ve ICP-OES sistemleri kullanılarak ağır metal analizi yapılmıştır. Ek olarak, aynı süt ve süt ürünlerinin toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonları da ölçülmüştür. Aynı marka ve mandıralardan bir yıl sonra tekrar süt ve süt ürünleri alındı ve EDXRF spektrometresi ile elemental analizleri yapıldı. Bulunan değerler tablolar halinde verildi.Ayrıca, topladığımız numune kaplarının (plastiklerin) kalitatif analizleri yapıldı ve spektrumları Şekil 4.1.-4.4.'de verildi. Plastik numuneler 50 mCi şiddetinde ve 59.5 keV enerjili gama fotonları yayımlayan 241Am radyoizotop kaynağı ile uyarıldı. Numunelerden yayınlanan karakteristik X-ışınlarını saymak için rezülasyonu 5.96 keV'de 150 eV olan ultra LEGe dedektörü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
EDXRF, WDXRF and ICP-OES instruments have been used to do heavy metal analysis in milk and dairy products and their containers. Samples have been collected from milks, dairy products and pasteurized milks within the border of Kahramanmaraş province. In these analyses no trace of Hg and As elements, which are very dangerous for human health, has been found. But, Cd, Fe and Pb heavy metals (%0.1-0.18) and Zn (%2-3) have been found. In this study, EDXRF, WDXRF and ICP-OES systems have been used to do heavy metal analyses in milk and dairy products collected from dairy farms in Kahramanmaraş province. In addtion, gross alpha and gross beta activity concentrations have been measured on the same samples. After one year, milk and dairy products from the same farms and brands have been recollected and elemental analyses have been performed using EDXRF spectrometer. Obtained results have been given in tables.Also, qualitative analysis of plastic containers of samples have been performed and their spectra have been given in figures 4.1-4.4. The plastic samples were excited by gama photons with energy 59.5 keV from a 50 mCi 241Am radioisotope source. The emitted K X-ray from sample were counted a an ultra-LEGe detector that the resolution is 150 eV at 5.9 keV.