Bacillus suşlarından elde edilen proteaz enziminin optimizasyonu ve saflaştırılması
Optimization and prufication of protease enzyme from Bacillus. spp
- Tez No: 284487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM EREN KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enzim teknolojisinin giderek gelişmesi, ürünlerin kullanım alanlarının çeşitliliği ve ekonomik değerlerinin yüksek olması nedeniyle endüstriyel enzimlerle ilgili biyoteknolojik araştırmalar daha da önem kazanmaktadır. Bu çerçevede önem arz eden enzimlerden biriside proteazdır.Bu çalışmada, Kahramanmaraş İlinde faaliyet gösteren MADO A.Ş'nin atık toprak örneklerinden izole edilen Bacillus sp. suşlarının proteaz aktiviteleri araştırılmış, izole edilen enzimin saflaştırılması ve optimizasyonuna yönelik teknikler uygulanmıştır. Enzimin aktivitesi üzerine; sıcaklık, pH ve bazı kimyasal maddelerin etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda optimum proteaz aktivitesi, 60 º C ve pH 10.0' da belirlenmiştir. Elektroforez işlemi sonucunda yaklaşık olarak 36 kDa ve 45 kDa ağırlığında iki alt birim tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biotechnological researches related to industrial enzymes are gaining importance because of the developments in enzyme technology,their usage for different purposes and higher economical values. At this point, the enzyme, protease comes to front.In this study, protease activity of Bacillus sp. strains isolated from the waste soil of MADO A.Ş. in Kahramanmaraş was searched and the techniques to optimize and purify the enzyme were applied. Temperature, pH and some chemical effects on enzyme activity were inspected. Optimum protease activity obtained at 60 º C and pH 10.0. Results of the electrophoresis showed two subunits of the enzymes being approximatelly 36 and 45 kDa.