Oktanyonlar ve e8 grubu
Octanions and e8 group
  1. Tez No: 284489
  2. Yazar: AYHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Oktanyonlar ve Lie Grupları matematiğin birçok dalında olduğu gibi diğer bilim dallarında özellikle fizik alanında önemli bir yere sahiptir. İstisnai Lie Grupları ise Lie Grupları içerisinde özellikle ülkemizde az bilinen ve daha az çalışılmış bir konudur. Bu konunun önemini artıran bu grupların hem cebirsel hem de topolojik yapıya sahip olmasıdır. Amacımız bu yapıların cebirsel, topolojik ve geometrik durumlarını derleyip düzenleyerek bu alanda araştırma yapacak olanlara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
As well as in the other sciences especially in Physics, the Octonions and Lie Groups possess a significant position in many disciplines of mathematics. Among the Lie Groups, the exceptional Lie Groups are the least known and the least studied ones particularly in our country. What increases the importance of this subject is that these Groups have both algebraic and topological structure. Our aim is to provide assistance for the people who are going to do research in this field by compiling and organizing the algebraic, topological and geometrical status of these groups.