Farklı meşçere tipleri altında gelişen ölü örtünün hidrolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
An investigation on hydrological, physical and chemical properties of li̇tter formed under different stand type
- Tez No: 446677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kahramanmaraş Başkonuş araştırma ormanında yapılan bu çalışmada farklı meşçere tipleri dikkate alınarak bazı ölü örtü özellikleri ile bu ölü örtü özelliklerine bağlı olarak toprak özelliklerinin değişimi araştırılmıştır. Bu amaçla araştırma alanında ölü örtü ve toprak örnekleri araştırma alanını temsil edecek şekilde beş farklı meşçere tipinden (Meşe+Kayın, Kayın+Karaçam, Karaçam, Sedir ve Sedir+Karaçam ) alınmıştır. Araştırma alanındaki 5 farklı meşçere tipinde 60 nokta belirlenmiş, bu noktalardan L, F, H tabakaları olmak üzere 3 er adet toplam da 180 adet ölü örtü örneği alınmıştır. Bunun yanında 0-20 cm ve 20-50cm derinlik kademelerinden olmak üzere toplam 40 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örnekleri üzerinde: tekstür, dispersiyon oranı, nem ekivalanı, , permeabilite, gözenek hacmi, su tutma kapasitesi, hacim ağırlığı, tane yoğunluğu, organik madde, pH, ateşte kayıp ve elektriki iletkenlik olmak üzere 12 adet toprak özelliği araştırılmıştır. Ölü örtü örnekleri üzerinde ise, karbon miktarı, fırın kurusu ağırlık, hacim ağırlığı, su tutma kapasitesi, ateşte kayıp, pH ve elektriki iletkenlik değerleri araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre ortalama karbon miktarı değerleri Sedir meşçeresinde L tabakasında %66.33, F tabakasında %50.83, H tabakasında %33.68; Karaçam meşçeresinden alınan örneklerde ortalama karbon miktarı değerleri L tabakasında %63.50, F tabakasında %58.28; Sedir+Karaçam meşçeresinden alınan örneklerde ortalama karbon miktarı değerleri L tabakasında %66.15, F tabakasında %54.68, H tabakasında %42.52; Meşe+Kayın meşçeresinden alınan örneklerde ortalama karbon miktarı değerleri L tabakasında %60.99, F tabakasında %32.72 ve Kayın+Karaçam meşçeresinden alınan örneklerde ortalama karbon miktarı değerleri L tabakasında %69.76, F tabakasında %57.55, H tabakasında %32.04 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some litter features with regards to different stand types and differentiation of soil characteristics depends on this litter features were studied in Research Forest of Kahramanmaras Baskonus. For this purpose, litter and soil samples were obtained from five different stand types oak + beech, beech + black pine, black pine, cedar and cedar + black pine with represent of whole research area. 60 different points were determined in five different stand types of research area. In total, 180 litter samples were taken from these three points (L, F, H). Furthermore, totally 40 soil samples were taken from the deep of 0-20 cm and 20-50 cm. 12 soil characteristics as texture, dispersion ratio, moisture equivalent, permeability, porosity volume, water holding capacity, bulk density, particle density, organic matter, pH, loss on ignition and electrical conductivity were researched in soil samples. The values of carbon, oven-dry weight, bulk density, water holding capacity, loss on ignition, pH and electrical conductivity were studied in litter samples. According to our data, mean carbon amounts in cedar stand were determined % 66.33 in L layer, % 50.83 in F layer, % 33.68 in H layer; in black pine stand, % 63.50 in L layer, % 58.28 in F layer; in cedar + black pine stand, % 66.15 in L layer, % 54.68 in F layer, % 42.52 in H layer; in oak+ beech stand, % 60.99 in L layer, % 32.72 in F layer; finally, in beech + black pine stand, % 69.76 in L layer, % 57.55 in F layer, % 32.04 in H layer.