Başkonuş ve Tekir yaylasında (Kahramanmaraş ili) Nymphalidae ve Pieridae (Lepidoptera) familyalarına ait türlerin faunası ve dağılımı üzerine bir araştırma
Invastigation about fauna and distribution of species which belong to Nymphalidae and Pieridae (Lepidoptera) families in the plateau Baskonus and Tekir (Kahramanmaras province)
  1. Tez No: 300245
  2. Yazar: ÖKKEŞ AKIN BOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAHADIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 2009-2010 yılları arasında Başkonuş ve Tekir yaylaları (Kahramanmaraş ili) ve çevrelerinde Nymphalidae ve Pieridae (Lepidoptera) familyalarına bağlı türlerin yumurta, pupa, larva ve erginleri toplanmış olup ergin dönemde tür teşhisleri yapılmıştır. Sonuç olarak bu iki familyaya ait 21 cins ve toplam 33 tür (Pieridae: Gonepteryx rhamni (Linnaeus, 1758 ), Colias crocea (Fourcroy, 1785), Pieris brassicae (Linnaeus, 1758), Pieris rapae (Linnaeus, 1758), Pontia edusa (Fabricius 1777), Euchloe ausonia, (Hübner,1804), Aporia crataegi (Linnaeus, 1758), Anthocharis cardamines (Linnaeus, 1758), Anthocharis damone (Boisduval, 1836), Leptidea sinapis (Linnaeus, 1758); Nymphalidae: Vanessa cardui (Linnaeus, 1758), Vanessa atalanta (Linnaeus, 1758), Argynnis pandora (Denis ve Schiffermüller, 1775), Argynnis paphia (Linnaeus, 1758), Argynnis niobe (Linnaeus, 1758), Issoria lathonia (Linnaeus, 1758), Pararge aegeria (Linnaeus, 1758), Coenonympha pamphilus (Linnaeus, 1758), Kirinia roxelana (Cramer, 1777), Melanargia titea (Klug, 1832), Melanargia grumi (Standfuss,1892), Melanargia syriaca (Geyer, 1828), Maniola jurtina (Linnaeus, 1758), Maniola telmessia (Zeller, 1847), Lasiommata maera (Linnaeus, 1758), Lasiommata megera (Linnaeus, 1767), Pseudochazara lydia (Staudinger, 1878), Melitaea arduinna (Esper, 1784), Melitaea trivia (Denis ve Schiffermüller, 1775), Melitaea didyma (Esper, 1779), Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758), Polygonia c-album (Linnaeus, 1758) ) tespit edilmiştir. Belirlenen türlerin %75, 3'ü 900-1200 m; % 18,8'i 1300-1400 m; % 6,06'sı ise 1400 m üzeri rakımda kayıt edilmiştir.Populasyon yoğunluğu bakımından Gonepteryx rhamni, Colias crocea, Pieris brassicae, Pieris rapae, Vanessa cardui ve Coenonympha pamphilus daha fazla üstünlük oluşturmakta olup tırtılları çeşitli bitkilere zarar vermektedir. Belirlenen türlerin %30'i otsu bitkiler, %20'si çalılıklar, %50'si ağaçların dal ve yaprakları ile beslenmektedir. Her yıl mart ayının ortalarında (13.03.2009 ve 17.03.2009) ilk kelebeklerin uçuşu (Pieris brassicae) kayda alınmış ve sonraki günlerde diğer türlerin de uçuşu görülmüştür. En fazla mayıs sonu ve haziranda çeşitli türlere ait kelebeklerin uçuşu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which was materialized in the years 2009-2010, the species belonging to Nymphalidae and Pieridae (Lepidoptera) families and their fauna and distributions have been examined 21 genera and 33 species in total which belong to two families (Pieridae Gonepteryx rhamni (Linnaeus, 1758), Colias crocea (Fourcroy, 1785), Pieris brassicae (Linnaeus, 1758), Pieris rapae (Linnaeus, 1758), Pontia edusa (Fabricius, 1777), Euchloe ausonia, (Hübner, 1804), Aporia crataegi (Linnaeus, 1758), Anthocharis cardamines (Linnaeus, 1758), Anthocharis damone (Boisduval, 1836), Leptidea sinapis (Linnaeus, 1758); Nymphalidae: Vanessa cardui (Linnaeus, 1758), Vanessa atalanta (Linnaeus, 1758), Argynnis pandora (Denis and Schiffermüller, 1775), Argynnis paphia (Linnaeus, 1758), Argynnis niobe (Linnaeus, 1758), Issoria lathonia (Linnaeus, 1758), Pararge aegeria (Linnaeus, 1758), Coenonympha pamphilus (Linnaeus, 1758), Kirinia roxelana (Cramer, 1777), Melanargia titea (Klug, 1832), Melanargia grumi (Standfuss, 1892), Melanargia syriaca (Geyer, 1828), Maniola jurtina (Linnaeus, 1758), Maniola telmessia (Zeller, 1847), Lasiommata maera (Linnaeus, 1758), Lasiommata megera (Linnaeus, 1767), Pseudochazara lydia (Staudinger, 1878), Melitaea arduinna (Esper, 1784), Melitaea trivia (Denis and Schiffermüller, 1775), Melitaea didyma (Esper, 1779), Nymphalis polychloros (Linnaeus,1758), Polygonia c-album (Linnaeus, 1758) ) have been determined. 75.3 % of of selected species live at 900-1200 m, 18,8 % of the 1300-1400 m, of the 6,06 are % 1400 m. and higher altitudes were recorded. In terms of population density Gonepteryx rhamni, Colias crocea, Pieris brassicae, Pieris rapa, Vanessa cardui and Coenonympha pamphilus caterpillars is to create a variety of advantages and more damaging to plants.30 % of the designated species of herbaceous plants, shrubs 20%, 50% of the tree branches and leaves are fed with. In mid-March each year (13.03.2009 and 17.03.2009) the first flight of butterflies (Pieris brassicae) were recorded, and the days after the flight was in the other species. Up to the end of May and June of the various species of butterflies were flying.