Yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonlar
High strength self-compacting concretes
- Tez No: 284515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonun basınç dayanımı üzerine su/çimento oranı, silis dumanı, kireç taşı tozu, katkı türü ve miktarının etkileri araştırılmıştır.Yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonların üretiminde maksimum agrega tane boyutu 16 mm olarak seçilmiş ve karışımlarda slamp yayılması dikkate alınarak % 36.5 ve % 40 su/çimento oranları için Glenium C300 süper akışkanlaştırıcı miktarı % 1.37'den % 2.69'a kadar değiştirilmiştir. Ayrıca mineral katkı olarak silis dumanı ve kireç taşı tozu belirli oranlarda karışımlara ilave edilerek 12 seri karışım üretilmiştir. Üretilen beton karışımları üzerinde slamp yayılması, V-hunisi akış zamanı (Tv), L-kutusu yüksekliği ve L20 cm ile L40 cm süreleri ve J-halkası deneyleri ile beton numuneleri üzerinde 14 ve 28 günlük basınç deneyleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlardan kimyasal katkı ile birlikte silis dumanı kullanılan yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonların basınç dayanımı üzerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study the High Strength, Self-Compacting Concrete w/c ratio, limestone powder, silica fume, the type of admixture and their effects are investigated.In the production of the High Strength, Self-Compacting Concrete the maximum aggregate size was selected as 16 mm also the mixtures that were used for the slump-flow testing (6 mixtures at 40% and 6 mixtures at 36.5%) were 40% and 36.5% w/c ratio respectively. For these mixtures the amount of Glenium C300 superplasticizer was changed from 1.37% to 2.67%. In addition, mineral admixtures of silica fume and limestone powder was added to the 12 mixture series that were produced. On the produced mixtures slump-flow, V-funnel flow time, L-box highness and L20 cm-L40 cm times, J-ring test method, and compressive strength tests at 14 and 28 days test methods were administered and completed.Of the mixtures that were achieved contained silica fume with admixture that produced a positive effect on the compressive properties of the high strength, self-compacting concrete.