Polipirol ve nikel+polipirol kaplamalrın AISI 304 paslanmaz çeliğin korozyon davranışı üzerine etkisi
The effect of pollypyrole and nickel+pollypyrole coatings on AISI 304 stainless steel corrosion behaviour
  1. Tez No: 284520
  2. Yazar: SEMA KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL BÜYÜKSAĞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AISI 304 paslanmaz çelik yüzeyinde polipirol (PPy) ve nikel+PPy kaplamalar dönüşümlü voltametri tekniğiyle sulu okzalik asit çözeltilerinde oluşturulmuş ve destek elektrolit olarak sakkarin ve NaNO3 kullanılmıştır. (PPy) ve nikel+PPy kaplı AISI 304 paslanmaz çelik elektrotların korozyon davranışı lineer anodik polarizasyon, Tafel ekstrapolasyonu ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılarak çeşitli korozif çözeltilerde incelenmiştir. Yüzeyde oluşan polipirol taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edilmiştir. SEM analizleri, PPy yapısının elektrokimyasal şartlara çok yakından bağlı olduğunu göstermektedir. Kaplı yüzeylerdeki FTIR analizleri polipirol absorpsiyon bantlarını göstermektedir. Tafel analizleri ve açık devre potansiyel verileri, polipirol ve nikel+PPy kaplamaların çeliği H2SO4 ve NaOH ortamlarında korozyondan etkin bir şekilde koruduğunu göstermiştir. Bununla birlikte korozyon koruma özellikleri artan daldırma süreleri ile azalmıştır. Nikel+PPy kaplamalar korozyonu önlemede PPy kaplamalardan daha etkin olmuştur.
Özet (Çeviri)
Polypyrrole (PPy) and nickel+PPy coatings have been occured on 304 steel surface by cyclic voltammetry technique in aqueous oxalic acid solutions and as the supporting electrolytes are used saccharin and NaNO3. Corrosion behavior of the polypyrrole and nickel+PPy coated 304 steel electrodes was investigated using linear anodic polarization, Tafel extrapolation and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) techniques in various aqueous corrosive solutions. The polypyrrole coated samples have been characterized by Scanning Electron Microscope (SEM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). SEM analysis showed that PPy structure depends closely on the electrochemical conditions. Additionally, it is seen in FTIR analysis, characteristic polypyrrole absorption bands have occurred in all the coated surfaces. Tafel analyses and open-circuit potential datas revealed that the polypyrrole and nickel+PPy coatings effectively protects the steel substrate from corrosion in H2SO4 ve NaOH solutions. However, the corrosion protection properties were reduced with longer immersion times. Nickel+PPy coatings more effectively protects the steel substrate from corrosion than polypyrrole