Kontrast ve parlaklık ayarlı gölge modeli ile gölgelerin kaldırılması
Shadow removal using contrast and illumination adjusted shadow model
- Tez No: 284592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gölgeler, hedef takip ve imge bölütleme gibi bazı görüntü uygulamalarında problemlere sebep olabilirler. Örneğin hedef takip uygulamalarında hedeflerin gölgeli alana girdikten sonra takip edilemediği gözlenmiştir. Bu gibi sorunları gidermek amacıyla, görüntüler üzerindeki gölgelerin bulunmasını ve kaldırılmasını sağlayan çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu tezde, gölgenin yapısı ve gölge kaldırma yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Gölge bulma yöntemlerine değinilmiştir. Açık havada oluşan gölgeler için yarı ve tam gölge modelleri oluşturulmuştur. Bu kapsamda açık havada bilinen yüzeylerde düşürülen gölgeler oluşturulmuştur ve gölge analizleri yapılmıştır. Analizlerde renkli görüntüler kullanılmıştır. Analizler sonucunda tam gölgenin her durumda sabit dağılmadığı gözlenmiştir ve bu durumu düzeltmek için gölge içinde kontrast ve parlaklık ayarı sağlayan farklı bir model geliştirilmiştir. Bu model, Kontrast Düzeltmeli Gauss Dağılımlı Gölge Kaldırma (KGGK) olarak isimlendirilmiştir. Bu model gölgeli görüntülere uygulanarak gölgesi kaldırılmış görüntüler elde edilmiş ve sunulmuştur. Algoritmalar MATLAB ortamında hazırlanmıştır ve algoritmaların başarımları aynı ortamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shadows can cause problems for image processing algorithms like object tracking and image segmentation. It is observed that, whenever a target enters a shadowed area, object tracking algorithms fail. To overcome that kind of problems, various methods are produced to find and remove shadows on images. In this thesis, studies for shadow structure and shadow removal methods were made. Shadow identification methods are discussed. Umbra and penumbra models are generated for outdoor shadows. Cast shadowed areas are created over known surfaces in the open air, and shadow analyses are performed. Color images are used in these analyses. The results of these analyses show that, umbra is not distributed constantly in all cases. To nullify this effect a different model, which compensate both contrast and illumination for shadows, is developed. This model is named as Contrast Compensated Gaussian Distributed Shadow Removal (CGSR). By applying this model on images containing shadows, corresponding shadow-free images are obtained and presented. The algorithms are created on MATLAB environment, and the success of them are observed on the same environment.