Paralelliğe dayalı merkezi izdüşüm
  1. Tez No: 28461
  2. Yazar: HÜSEYİN VELİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ti ZET Uzayın bir M noktası perspektifin merkezi ve yer düzlemi 1- le herhangibir açı yapan bir oc düzlemi göz önüne alınırsa uzayın elemanları bir taraftan M ye göre, diğer taraftan e»: düzlemine paralel ışınlarla 17=17 ± resim düzlemi üzerine izdüşürülür böylece sözü geçen elemanların Paralelliğe Da yalı tterkazi İzdüşümleri elde edilmiş, olur. Bu izdüşümlerle sözü edilen ışınların resim düzlemindeki izleri veya izleri nin teşkil ettiği şekiller arasında bir takım münasebetlerin yer alması bahis konusu olabilir. İşte Paralelliğe Dayalı Merkezi İzdüşüm Sistemi adı altında isimlendireceğimiz bu çalışma ile hem adı geçen izdüşümler ve hemde olması muhtemel münasebetler gösterilecek ve tesbit edildiği taktirde bunların uygulamada geçerli olabileceği imkanlar araştırılacaktır. Birinci bölümde genel tanımlar verilmiştir. İkinci bö1ümde teme1 olarak : Noktaların izdüşümü, genel ve özel durumdaki noktalar şeklinde incelenerek tayin edilmiştir. Doğruların izdüşümü genel ve özel durumdaki doğrular şeklinde incelenerek tayin edilmiştir. Yapılan tesbitler teoremlerle ve bunların sonuçlan olarak belirtilmiştir. üçüncü bölümde düzlemlerin izdüşümü köşeli ve eğrisel şekiller olarak ele. alınıp incelenmiş, elde edilen sonuçlar teoremlerle belirtilmiştir. Dördüncü bölümde kütlelerin izdüşümü incelenmiş küb priz ma, piramit, silindir, koni ve küre 'nin izdüşümleri belirtilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Let a point M in a space be a perspective center and cc be a plane that makes any angle with the graund plane. The elements of a space are projected in n^TTj picture plane both with respect to a point Si and the light which are parallel to the oc plane « Hence The Center Projection System Depending on the Paraleli i ty of above mentroned elements are obtained» With these projections. there may be some relation ships between the traces of mentioned lights in picture plane and the pictures that are obtained from traces» In thia study, We in available possible applications of them. This study consist of four chapters. In tha first chapter» tha general definitions are given. In the second chapter, the projektions of points and lines are exaimed both general or special cases. Hence ve geth same theorems with respect to both cases. In the third chapter. the projektions of planes are investigated in both recti lineer and curve linear pictures, the results that are obtained are given in theorems. In the last chapter, the projekyions of cub. prims, pyramid cylindi.r. con i and sphere are examined. VI