Doğu Akdeniz jeopolitiğinde enerji denklemi bağlamında Türkiye-Libya ilişkileri üzerine bir analiz
Türkiye-Libya relations in the context of the energy equation in Eastern Mediterranean geopolitics
- Tez No: 898691
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Jeopolitik açıdan son derece kritik bir ehemmiyete haiz olan Doğu Akdeniz bölgesi, son yıllarda enerji rezervlerinin tespitiyle enerji jeopolitiğin kritik bir meselesine dönüşmüştür. Enerji, hali hazırda uluslararası arenada aktörlerin ihtiyaç duyduğu ve sahip olunması gerekli bir araçtır. Enerji jeopolitiği, enerji kaynaklarının kullanımı, üretimi ve dağıtımıyla ilgili siyasi, ekonomik etkenlerin etkileşimini incelemektedir. Bu bağlamda da enerji jeopolitiği, uluslararası sistemde aktörlerin ilişkilerini siyasi, ekonomik ve stratejik açıdan etkileyen önemli bir faktördür. Doğu Akdeniz bölgesinde, kıyıdaş olan aktörlerin yanı sıra kıyıdaş olmayan ve var olmaya çalışan uluslararası aktörler mevcuttur. Doğu Akdeniz bölgesindeki, rekabeti bir denkleme dönüştüren unsur ise bu çoklu aktörlerin varlığıdır. Doğu Akdeniz bölgesinin, şeridinde konumlanan devletler içinde özellikle en uzun kıyı sınıra haiz olan Türkiye, söz konusu denklemde saf dışı bırakılmaya çalışılmaktadır. Bölgede kıyısı bulunan ülkeler başta İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan'ın koalisyonu, bölgede söz hakkı bulunmayan aktörleri arkalarına alarak uluslararası hukuk kurallarına aykırı bir şekilde Türkiye karşıtı bir kamplaşma oluşturulmak istendiği görülmektedir. Türkiye, söz konusu kamplaşmaya karşılık olarak uluslararası hukuk kurallarına uygun bir şekilde kendi haklarını korumaya çalışmaktadır. Bu minvalde, Türkiye oluşturulan kamplaşmaya karşılık olarak Doğu Akdeniz bölgesinde mühim bir oyuncu ve tüm dengeleri değiştirebilecek güce sahip olan Libya ile ilişkiler geliştirmektedir. Doğu Akdeniz bölgesinde, enerji jeopolitiği açısından oldukça kıymetli bir aktör olan Libya, kendi içerisinde karışıklıklara sahiptir. Libya'nın kendi içerisindeki karışıklıklarına, uluslararası aktörler dahil olmuştur ve Libya'nın iç karışıklık çıkmazı süregelmektedir. Libya hem jeopolitik hem de enerji açısından uluslararası sistemde önem atfedilen bir ülkedir. Doğu Akdeniz enerji denkleminde Türkiye, Libya ile geliştirdiği ilişkiler aracılığıyla söz konusu denklem sonucu için tahmin edilen varsayımları boşa çıkarmıştır ve Doğu Akdeniz enerji jeopolitiğinde güçlü bir aktör olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region, which is of critical geopolitical importance, has become the focal point of energy geopolitics in recent years due to the discovery of energy resources. Energy is already a vital tool required by actors in the international arena. Energy geopolitics examines the interaction of political, economic factors related to the use, production, and distribution of energy resources. In this context, energy geopolitics is a significant factor that affects the relations of actors in the international system politically, economically, and strategically. In the Estern Mediterranean region, there are both coastal and non-coastal international actors. The presence of these multiple actors turns competition in the Eastern Mediterranean into a complex equation. Among the countries with coastlines in the Eastern Mediterranean, Turkey, with the longest coastline, is being attempted to be sidelined in this equation. Coastal countries in the region, particularly Irael, Greece, and the Republic of Cyprus, seek to create an anti-Turkey alignment with the support of actors who have no say the region, in violation of international law. In this context, Turkey, as a significant actor in the Eastern Mediterranean, is developing relations with Libya, which has the potential to change all balances. Libya, which is a valuable actor in terms of energy geopolitics in the Eastern Mediterranean region, is embroiled in internal turmoil. International actors have become involved in Libya's internal turmoil, which continues. Libya is a country attributed with importance both geopolitically and in the terms of energy within the international systems. Through its relations with Libya, Turkey has disrupted the assumed outcomes of the equation and established itself as a powerful actor in Eastern Mediterranean energy geopolitics.