Entropi ölçüleri ve maksimum entropi ilkesi
Entropy measures and maximum entropy principle
- Tez No: 284626
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İlk olarak bir sisteme ilişkin belirsizliğin bir ölçüsü olarak ortaya çıkan entropi, matematik, istatistik, fizik, biyoloji, mühendislik ve sosyal bilimler gibi pek çok bilim dalında geniş uygulama alanlarına sahip çok önemli bir konudur. Yapılan çalışmada, entropi kavramı ve önemli entropi ölçülerine değinilerek, maksimum entropi ilkesi ayrıntılı olarak incelenmiş ve değişik uygulamalar üzerinde diğer yaklaşımlardan üstün yanları ortaya konmuştur.Çalışmanın ilk bölümünde, belirsizlik kavramı ve bilgi kuramına değinilerek entropi kavramı ele alınmıştır. Entropinin temel özelliklerine ve önemli entropi ölçülerine ikinci bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, entropi optimizasyon ilkelerinden bahsedilerek minimum çapraz entropi yöntemi açıklanmış, maksimum entropi yöntemi ile aralarındaki ilişkiye değinilmiştir. Dördüncü bölümde, maksimum entropi ilkesi ayrıntılı olarak incelenmiş ve temel özelliklerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde, maksimum entropi ilkesi üç değişik veri kümesine uygulanmış ve son bölümde de elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entropy which has been appeared as a measure of uncertainty about a system is a very important issue which has wide applications in many branches of science such as mathematics, statistics, physics, biology, engineering and social sciences. In this study, maximum entropy principle are examined in detail by mentioning the concept of entropy and important entropy measures. Also, superior aspects of maximum entropy principle to other approaches on various applications are revealed.In the first section of the study, the concept of uncertainty and information theory are explained and the concept of entropy is discussed. Important basic properties of entropy and entropy measures are given in the second section. In the third section, minimum cross entropy method is presented by mentioning entropy optimization principles and the relationship between these principles is given. In the fourth section, maximum entropy principle and fundamental properties are examined. In the fifth section, maximum entropy principle is applied to three different data sets and the results are interpreted in the last section.