Entropinin sıra istatistiklerine uygulanması
Entropy of order statistics and application
- Tez No: 544367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sıra istatistikleri meteorolojik, tarımsal ya da finansal verinin modellenmesinde önemlidir. Genellikle aşırı olayların modellenmesinde kullanılmaktadırlar. Bir dağılımın minimumu, birinci dörde böleni, medyanı, üçüncü dörde böleni ve maksimumu sıra istatistiklerine örnek olarak verilebilirler. Bir istatistiksel deneyin entropisi örneklemeye (veya gözleme) gidilmeden önceki belirsizliğinin ölçüsüdür. Öyle ki entropi ve örnekten gelen bilgi miktarı birbirleri ile yakından ilişkili iki kavramdır. Çeşitli entropi ölçüleri Esteban ve Morales (1995) ve Pardo (2006) tarafından özetlenmiştir. Bunların arasında Shannon, Rényi ve Tsallis entropilerinin yakın zamandaki çalışmalarda yaygın bir biçimde kullanıldıklarını vurgulamak gerekir. Jaynes (2007) tarafından gündeme getirilen maksimum entropi ilkesi özellikle önsel dağılım hakkında az ya da hiçbir bilgi olmadığı durumlarda Bayesçi modellemede kullanılmaktadır. Uniform, üstel ve normal dağılımlar, olasılık dağılımları hakkında bazı varsayımların geçerli olması durumunda, maksimum entropiyi veren üç dağılımdır. Bunun yanı sıra sınırlandırılma açısından bu üç dağılım birbirlerinden tamamıyla farklı öz niteliklere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
As well as being three maximum entropy distributions, uniform, exponential and normal distributions have different properties in terms of censorization. Uniform distribution is censored from two sides. Exponential distribution is censored from below, whereas the normal distribution is uncensored. In this study, Shannon entropies of order statistics from uniform, exponential and normal distributions are considered.It has been found that entropies of order statistics are some functions of the entropies of parent distributions. They are also functions of sample size, and order of the statistic. Entropy estimates are then compared with standard deviations of order statistics. It has been detected that for order statistics of censored distributions, like uniform or exponential distribution; as the two measures of uncertainty; standard deviation, and entropy do not convey the same information, i.e., they are not positively correlated.This is probably because the lowest and/or highest order statistics do not show high variability due to censorization.For uncensored distributions like the normal distribution, entropy and standard deviation are positively correlated as expected a priori. Therefore in case of censorization using entropy statistics may not be appropriate to measure uncertainty or variability of order statistics.