Yazılım geliştirmede çevik ve artırımsal süreç performanslarının nicel karşılaştırması: Bir durum çalışması
Quantative comparison of agile and incremental process performances in software development: A case study
- Tez No: 284629
- Danışmanlar: DR. AYÇA TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yazılım projelerinin başarılma oranının düşüklüğü sebebiyle 1990'larda mevcut geliştirme modelleri sorgulanmaya başlanmış ve izleyen yıllarda Çevik modeller, Geleneksel modellere alternatif olarak önerilmiştir. 1990'lardan bu yana kullanıldıkları halde, Çevik modelleri kullanmanın geliştirme performansına etkilerini nicel olarak ortaya koyan çalışma sayısı azdır. Bunun önemli sebepleri arasında, çevik yöntemlerin ölçülmesindeki zorluk ve organizasyonlarda daha önce kullanılan geliştirme modellerinin performansının, karşılaştırmaya temel olacak şekilde ölçülmemiş olması gösterilebilir.Bu tezde, orta ölçekli bir organizasyon içinde projelerde uygulanan Artırımsal ve Çevik Süreçlerin performansı; Tasarım, Gerçekleştirme, Sistem Test ve Ürünün Müşterideki Kullanımı aşamaları açısından incelenmiş ve nicel olarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma öncesinde süreçlerin nicel analizi için sistematik bir yöntem tanımlanmış ve Artırımsal ve Çevik süreçlerin performansını ve ürün kalitelerini anlamak için uygulanmıştır. Yöntem kapsamında, analiz hedeflerini ve ilgili ölçevleri belirlemek amacıyla Hedef-Soru-Ölçü Çatısı kullanılmış, nicel analiz öncesinde süreçlerin kapsamını ve ölçev özelliklerini anlamak için önceden tanımlanmış bir değerlendirme yaklaşımından faydalanılmıştır. Artırımsal ve Çevik Süreçler için elde edilen analiz sonuçları, Hedef-Soru-Ölçü Çatısı kapsamında tanımlanan hedefler doğrultusunda değerlendirilmiş ve kıyaslanmıştır.Tanımlanan yöntem izlenerek farklı projelere ait özellikler, zamanla analize dahil edilebilir. Böyle bir çabanın, analiz sonuçlarının organizasyon genelinde kullanılabilmesi için fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the low success rates of the software projects, the existing software development models have been questioned in 1990s and in the following years, the Agile models have been suggested as an alternative to the Traditinal models. Although the Agile models have been used in projects since 1990s, the number of studies that quantitatively reveal the effect of using these models on development performance is scarce. Among the important reasons for this are the difficulties in the measurement of the Agile methods and that the performance of the development models previously used in the organisation are not measured to form a base for the comparison.In this thesis, the performance of the Incremental and Agile Processes applied in projects in a medium-sized organisation is investigated from Design, Implementation, System Test and Customer Use Phase points of view and compared quantatively. Before the comparison, a systematic method is defined for the quantative analysis of the processes and applied to understand the performance and the product quality of the processes. The Goal-Question-Metric Framework is applied to determine the analysis goals and related metrics. A predefined assessment approach is used to capture process context and understand measure characteristics prior to quantitative analysis. The analysis results of the Incremental and Agile processes have been evaluated and compared in accordance with the goals defined by the GQM Framework.By following the defined method, different projects could be included in the analysis in the long term. It is thought that, this kind of effort will be beneficial if the analysis results are to be used throughout the organisation.