Bir ağsal öğrenme ortamında öğretmen adaylarına verilen bit entegrasyonu eğitiminin etkililiği
Effectiveness of ICT integration instruction provided to student teachers in a networked learning environment
  1. Tez No: 284628
  2. Yazar: FİLİZ MUMCU KUŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇAK USLUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarına bir ağsal öğrenme ortamı aracılığıyla BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonuna yönelik verilen eğitimin etkililiğini incelemektir. Bu amaçla bir ağsal öğrenme ortamında öğretmen adaylarına BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonu hakkında 11 hafta süren bir eğitim verilmiştir. Bu eğitimin, öğretmen adaylarının BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonu ile ilgili hazır olma durumlarına etkisi bilgi, beceri ve anlayışlarındaki değişim açısından incelenmiştir.Araştırma grubunu Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Eğitimi Bölümü, 2009-2010 bahar yarıyılı İMÖ 312 Bilgisayar Destekli Matematik Öğretimi dersini alan 60 öğretmen adayı oluşturmuştur. Öğretmen adayları, bir ağsal öğrenme ortamı aracılığıyla, BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonuna yönelik bir eğitime katılmışlardır. Bir ağsal öğrenme ortamı olarak ELGG sosyal ağ uygulamasının kullanılmasına karar verilmiştir. Bunun için öncelikle ağsal öğrenme ortamına Türkçe dil seçeneği eklenmiş, öğrenme süreci tasarlanarak içerik geliştirilmiş, www.teknolojisinifta.com alan adı altında ortam kullanılabilir hale getirilmiştir. Eğitim içeriği teknolojik pedagojik içerik bilgisi modeli (Mishra ve Koehler, 2006), BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonunda birleştirilmiş bir model (Haşlaman, Mumcu ve Usluel, 2007) ve teknoloji entegrasyonunu planlama modeli (Roblyer, 2006) çerçevesinde hazırlanmıştır. Eğitim içeriği hazırlanırken dört öğe merkeze alınmıştır. Bunlar konu, kaynak, görev ile ilgili etkinlikler ve ortam etkinlikleridir.Araştırmada hem nicel hem nitel araştırma yöntemlerinden oluşan karışık araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen teknolojik pedagojik içerik bilgisi ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde 21 ilköğretim okulunda görev yapan 327 öğretmenden toplanan verilere doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen değerler ölçeğin TPİB modeli çerçevesinde BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonunda öğretmen adaylarına uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Ölçeğin güvenirlik çalışması için Cronbach Alpha katsayısı 0.96 olarak hesaplanmıştır. Nitel veriler ise ağsal öğrenme ortamı aracılığıyla toplanmıştır. Ağsal öğrenme ortamında gerçekleştirilen tartışmalar, yazılan yansımalar ve hazırlanan ders planları nitel veri toplama araçlarını oluşturmuştur. Nicel verilerin analizi için tekrarlı ölçümler için tek faktörlü ANOVA analizi yapılmıştır. Nitel verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Kodlama listesinin güvenirliği ile ilgili olarak iki kodlayıcının aynı veri seti üzerinde yaptıkları kodlamalar arası anlaşmanın seviyesini ölçmek için Cohen's Kappa analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, Kappa sayısı 0,89 olarak hesaplanmıştır (p=0,000). Elde edilen Kappa sayısı geliştirilen kodlama listesine ait güvenirliğin iyi olduğunu göstermiştir.Araştırma sonucunda, bir ağsal öğrenme ortamı aracılığıyla öğretmen adaylarına BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonu hakkında eğitim verilmesinin, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik içerik bilgilerinde olumlu ve anlamlı bir değişim meydana getirdiği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının bilgilerindeki olumlu değişime ek olarak beceri ve anlayışlarında da, olumlu ve anlamlı bir değişim meydana geldiği saptanmıştır. Böylece öğretmen adaylarının BİT'in öğrenme-öğretme sürecine entegrasyonu hakkında bilgi, beceri ve anlayışlarının geliştirilmesinde bir ağsal öğrenme ortamının etkiliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effectiveness of an instruction provided to student teachers on the integration of ICT into teaching-learning process through a networked learning environment. The student teachers participated in the instruction regarding the integration of ICT into teaching-learning process in a networked learning environment for about 11 weeks. The effects of the instruction on student teachers? preparedness to the integration of ICT into teaching-learning process were examined in terms of change in their knowledge, skills, and understanding.Participants were 60 student teachers enrolled in the ?Computer Supported Mathematics Teaching? course during the 2009-2010 spring semester at Hacettepe University, Department of Elementary Mathematics Education. Student teachers participated in an instruction about the integration of ICT into teaching-learning process through a networked learning environment. ELGG, a social networking site/tool, was used as the networked learning environment. Firstly, Turkish language pack was developed and added to the networked learning environment. Then content was designed and developed, and environment was made available under the domain name www.teknolojisinifta.com. Content of instruction was prepared based on the framework of technological pedagogical content knowledge (TPACK) (Mishra and Koehler, 2006), the unified model toward the integration of ICT into teaching and learning process (Haşlaman, Mumcu, and Usluel, 2008) and the technology integration planning model (Roblyer, 2006). The four elements considered during the preparation of instruction content included topic, resources, task-related activities and other activities.Mixed method research design, consisting of both quantitative and qualitative research methods, was used in the study. Quantitative data was collected with a TPACK scale developed by the researcher. In the scale development process, confirmatory factor analysis was applied to data collected from 327 teachers working in 21 primary schools in Ankara. Results of the analysis showed that the scale can be applied to student teachers within the framework of TPACK model. For reliability study, Cronbach Alpha coefficient of the scale was calculated as 0.96. Qualitative data was collected through the network learning environment. Data sources included student teachers? discussions, reflections, and the lesson plans they prepared. One-way repeated measures ANOVA were conducted to analyze the quantitative data. Content analysis was used for qualitative data analysis. In relation to the reliability of coding scheme, Cohen?s Kappa analysis was conducted to measure the level of agreement between two scorers? coding on the same data set. As a result of the analysis, the number of Kappa was calculated as 0.89 (p=0,000). Obtained Kappa number showed good reliability of the developed coding scheme.The results showed that, the instruction on the integration of ICT into teaching-learning process provided to the student teachers through a networked learning environment created a positive and significant change in student teachers? technological, pedagogical, and content knowledge. In addition to a positive change in student teachers? knowledge, a positive and significant change occurred in their skills and understanding. The study thus indicated the effectiveness of the instruction on student teachers? knowledge, skills and understanding about ICT integration into teaching-learning process.