Kronecker products and solutions of the matrix differential equations
  1. Tez No: 28464
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Matris diferansiyel denklemleri bir doğrusal diferansi yel denklem sistemi olarak ele alınabilir ve bu denklemler Kronecker çarpım özellikleri kullanılarak çözülebilir. Bu çalışmada doğrusal matris diferansiyel denklemlerinin özel bir hali, doğrusal matris denklemleri ve Kronecker çarpım ilişkisi içinde formüle edilmiş ve Kronecker çarpımlarla incelenmiştir. dX - =AXB + CXD, X(t0)=X0 doğrusal matris diferansiyel dt denkleminin çözümünde temel yöntem, bu denklemi, - =(BT® A+DT® C)x, x(tQ)=x dt biçiminde birinci basamaktan doğrusal diferansiyel denklem sistemi olarak yazmak ve çözmektir. Bu geçiş, matris diferansiyel denklemlerinin çözümünde Kronecker çarpımların önemini ve kullanımını ortaya koyar. Doğrusal matris diferansiyel denklemlerinin doğrusal diferansiyel denklem sistemleri cinsinden bulunan eşdeğer formülasyonları, problemin çözümüne yeni bir görünüm kazandırmış ve genelleştirilmiş terslerin kullanimini sağlamıştır. Bu sonuçlarla, problemin ve eşdeğerinin çözümünde genelleştirilmiş ters matrisler ile matris fonksiyonlarının önemi ortaya çıkmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The matrix differential equations can be formulated as a linear differential equations and these equations can be investigated by use of some algebraic results of the Kronecker products. In this study, the linear matrix differential equations which is a special case of matrix differential equations has been formulated by the concepts of the matrix differential equations and Kronecker products and investigated by the Kronecker products. A basic method in the solution of the matrix dX differential equations - =AXB+CXD, X(t0)=X0 is to express dt this equation in an equivalent vector form dx - =(BT® A+DT® C)x, x(t0)=x0 dt which is a linear differential equation with singular constant coefficient, where x is a vector formed from the columns of X and ® denotes Kronecker product. The equivalent formulation of the matrix differential equation obtained by use of the linear matrix equations and Kronecker products have been applied to the matrix differential equations and some important results have been found. It is shown that the equation and its reduced case have common algebraic characterizations and the solutions of these problems can be investigated by use of properties generalized inverses and matrix functions.