Dördüncü basamaktan iki diferensiyel denklem sınıfı için kararlılık ve sınırlılık sonuçları
  1. Tez No: 28463
  2. Yazar: CEMİL TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bolümde amaca yönelik temel tanım ve teoremler Üze rinde ki saca duruldu. İkinci bölümde Chin[6]'e ait özgün (intrinsic) metot kullanılarak, dördüncü basamaktan iki denklem sınıfı için Lyapunov fonksiyonları oluşturuldu. Özel durumlarda bu fonksiyonların literatürde yer alan bazı fonksiyonlara göre daha az kısıt: layıcı şartlar ihtiva ettiği görüldü. Üçüncü bölümde de bu iki denklem sınıfı için P s 0 halında kararlı.P^O ( ( |P(t,x, y, z. w) I i (A + İyi + |z| +lw l)q(t)) olması halinde sınırlı çözümlerin varlığına ilişkin yeter şartları ihtiva eden ve bilinen bazı sonuçları genelleştiren teoremler ifade ve ispat edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of three chapters. In the first chapter, some basic definitions and results that will be needed later on are given. In the second chapter, Lyapunov functions for the fourth or der two nonlinear differential equation systems are construc ted by using the intrinsic method of 'Chin1. Moreover, it is noted that these functions have less restrictive conditions than the ones that are used in the literature. In the last chapter, two theorems which contain sufficient conditions, for the fourth order two nonlinear differential equation systems, which are mentioned above, for the existence of the stability solutions for the case P == 0 and bounded so lutions solutions for the case P ?£ 0 (with P satisfies |P(t,x,y, z, w) I < (A + |y| + Izl +lw l)q(t)) are proved. Furtheremore, some known results are generalized. VI