Öğrenci ve öğretmenlerin internet kullanımları üzerine bir çalışma
A study on internet usage by students and teachers
  1. Tez No: 284646
  2. Yazar: OLGU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ilköğretimde görev yapan öğretmenlerin ve ilköğretim öğrencilerinin interneti kullanımları (amaçları, sıklıkları ve erişim olanakları gibi) ve internetten gelebilecek tehlikeler konusundaki görüşleri incelenmiştir.Çalışma grubunu Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan 12 okuldan rastgele seçilen 166'sı kız, 154'ü erkek olmak üzere toplam 320 öğrenci; 130 kadın, 97 Erkek olmak üzere toplam 227 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrenciler ilköğretim 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaş % 13.2' si 20?29 yaş aralığında, % 42.3'ü 30?39 yaş aralığında, % 30.4'ü 40?49 yaş aralığında, %14.1 `i 50?59 yaş aralığındadır.Veriler Akkoyunlu (2008) tarafından hazırlanan `İnternet Kullanım Anketi' aracılığıyla toplanmıştır. Verilen çözümlenmesinde betimsel istatistikler (frekans ve yüzde dağılımları) ve çapraz tablo (crosstab) analizi kullanılmıştır.Çalışma sonucu öğretmenlerin % 93,8'nin, öğrencilerin ise % 95 `inin internet kullandıklarını göstermektedir. Öğretmen ve öğrencilerin internet kullanım oranlarında artış görülmüş, erişim olanakları ve çeşitlilik artmıştır. İnternetin yoğun kullanımıyla birlikte, internetten gelebilecek tehlikeler yüksek seviyelere ulaşmıştır. Genel oranlara bakıldığında, öğretmen ve öğrencilerin kullanım durumu ve sıklık gibi değişkenlerin oranları yüksek düzeydeyken, bilinçli internet kullanımı ve internet kullanımında öğrenci ve öğretmen iletişimi konusundaki sorulara verilen olumlu cevapların oranları daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the elementary teachers? and students? Internet usage profiles such as frequency of their usage, their internet access regarding their age, gender etc.The study group is randomly selected from 12 schools in Seyhan, Adana. The study group is consisted of 320 students from 5., 6., 7., 8. grades, 166 female and 154 male; 227 teachers, 130 female and 97 male. The age of 13.2% of teachers ranged between 20-29, 42.3% ranged between 30-39, 30.4% ranged between 40-49 and 14.1% ranged between 50-59 years.Data is collected with 'Internet Usage Survey' which is developed by Akkoyunlu (2008). Descriptive statics (frequency and percentage distribution) crosstab was used in the analysis of data.Result of the study showed that, 93.7% of the teachers and 95.3% of the students have been found to use internet. Teachers and students observed that their internet usage rates, access to opportunities and internet usage aim diversity were increased. Looking at the overall proportions, teachers? and students? internet usage and frequency of variables such as high rates level; but conscious use of the internet and internet communication with students and teachers in the use of positive answers to questions about the rates lower.