Sulardan koagülasyon/yumaklaştırma işlemi ile ağır metal gideriminin araştırılması
An investigation on removal of heavy metals from water by coagulation/flocculation
- Tez No: 284647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL LATİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, sularda ağır metal ve bulanıklığın kireç kullanılarak koagülasyon-yumaklaştırma işlemi ile giderilmesinin araştırılmasıdır. Çalışmalar üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; alüm ile bulanıklık giderimleri araştırılmıştır. Bu aşamada alüm ile bulanıklık gideriminin %98-100 oranında sağlandığı bulunmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında bulanıklık ve bakır-kurşun ağır metallerini ayrı ayrı içeren çözeltilerde kireç koagülasyon işlemi uygulanarak bulanıklık ve metal giderimleri araştırılmıştır. Bu aşamada bulanıklık giderimleri; yüksek bakır miktarı içeren çözeltilerde pH 7-8'de 0.3 NTU'nun (Nephelometric Turbidity Unit) altına düşerek %99 oranında giderilmiş ve çözeltide bakır metalinin bulunmasının bulanıklık giderimine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.Bakır gideriminde; pH arttıkça bakır gideriminde de artış tespit edilmiştir. Bakır giderimleri pH 8 değerinde tüm koşullarda 2 mg/L'nin altına düşerek yönetmeliklerce istenen bakır giderimi elde edilmiştir. Kurşun ağır metali içeren çözeltilerde ise bulanıklık giderimi %50-60 oranında giderilirken, kurşun giderimi %81-93 oranında giderilmiştir.Çalışmanın son aşamasında ise bulanıklık ve bakır-kurşun karışımı içeren çözeltilerde bulanıklık ve ağır metal giderimi kireç koagülasyonu ile araştırılmıştır. Bakır-kurşun karışımında bulanıklık giderimi sadece bakır içeren çözeltilerdeki bulanıklık giderimine benzer olarak %100 verim ile giderilmiştir. Bakır-kurşun karışımı, sadece bakır ya da kurşun içeren çözeltiler ile metal giderimi dikkate alındığı zaman benzer giderim sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this work is to study the removal of heavy metals and turbidity in water by use of lime in the coagulation and flocculation process. The study is divided into three parts. In the first part, removal of turbidity by alum have been studied. It has been found that removal by alum has a success rate of 98-100%. In the second part, in solutions with turbidity and copper-lead heavy metals, lime coagulation process has been studied for removal. In solutions of high-copper content at pH 7-8, turbidity fell under 0.3 NTU to a rate of 99% removal, and it has been found that existence of copper in the solution had a positive effect on the removal process.It has also been observed that copper removal has increased with increasing pH. In all conditions at pH 8, copper removal fell under 2 mg/L to the concentrations specified by regulations. In solutions with lead, turbidity removal has been accomplished at rates of 50-60% and lead removal has been accomplished at 81-93%.In the last part of the study, turbidity and heavy metal removal has been studied for solutions with turbidity and copper-lead mix. In copper-lead mixes, turbidity removal has been accomplished at 100% rate similar to the success rate in solutions with just lead content. The results for copper-lead mix have been comparable to results accomplished for solutions containing just copper or just lead.