İscehisar bölgesi örenaltı mermer ocağında elmas tel kesme makinası performans analizleri
  1. Tez No: 28478
  2. Yazar: MURAT ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Yurdumuzda kullanılmakta olan Elmas tel kesme makinalarının kesme performanslarına ilişkin pek az bilgi bulunmak tadır. Bu çalışmada İscehisar (Afyon) bölgesindeki Örenaltı mermer ocağında elmas tel kesme makinası ile sürdürülen üre tim faaliyetleri incelenmiştir. Toplam 12 ay süren çalışma süresi boyunca, ele alınan bir elmas tel kesme makinasının net kesme hızları telin kullanım süresine bağlı olarak saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, genel kesme hızını etkileyen duraklamaların dağılımlarının analizleri yapılmıştır. Sonuçta, net kesme hızının telin kullanım süresi ile önemli miktarda değiştiği saptanmış ve çalışılan ocak için geçerli olabilecek bir Tel Kullanım Süresi-Net Kesme Hızı bağıntısı önerilmiştir. Ocağın aylık ortalama giderleri esas alınarak yapılan maliyet analizinde, net blok m3 maliyetinin telin kullanım süresine bağlı olarak 253 370 TL ile 830 979 TL arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There exists little published material on the cutting performances of diamond wire sawing machines, in Turkey. In this study, production operations of Örenaltı Quarry (iscehi- sar-Afyon) have been investigated. During 12 months investigation, the relation between Net Cutting Rate -Wire Life have been analyzed for a particular sawing machine. Also, analyses of the other factors which influence overall production have been made. Finally, it has been determined that net cutting rate is considerably affected by the life of the used diamond wire, and a prediction equation valid for the investigated region have been proposed. Basing on the average monthly costs of the quarry, it has been found that the net block cost per m^ is subject to change between the ranges 253 37 0 TL and 830 979 TL.