G.L.İ. Tunçbilek yeraltı ocağı üretim ayakları randıman ve maliyetlerinin analizi
  1. Tez No: 28479
  2. Yazar: GÜNAY ŞENKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, G.L.İ. Tunçbilek Yeraltı Ocağı tavan ve taban ayaklarının randıman ve maliyetlerinin analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle, tavan ve taban ayaklarda iş- zaman etütleri yapılmış ve üretim faktörlerinin dağılım parametreleri belirlenmiştir. Tavan ve taban ayak randımanları ve toplam maliyetleri, belirlilik ve belirsizlik koşullan için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Belirlilik koşullarında randımanlar, iş-zaman etüdü sonuçlan ele alınarak; toplam maliyetler ise programlanan üretim faktörleri değerleriyle hesaplanmıştır. Belirsizlik koşullarında randımanlar, işçilik dağılım parametreleri ele alınarak; toplam maliyetler ise üretim faktörleri dağılım parametreleriyle hesaplanmıştır. Belirsizlik koşullarında, randıman ve toplam maliyetlerin güven sınırlan belirlenerek, bunların tahmininde yapılabilecek hataların boyutu hakkında fikir edinilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the productivity and cost analyse of simultaneos longwall (top and bottom slicing) were aimed. For this purpose, work-time schedulling at top and bottom slicing were performed and distribution of production factors vere determined. Top and bottom slicing productivity and total cost were separately calculated under the certainity and uncertainty conditions. Under the certainty conditions, productivity (based on the work-time scheduling results) and total cost (based on values of the programmed production factors) were calculated. Under the uncertainty conditions, productivity (based on labour distribution parameters) and total cost (distribution parameters of the production factors) were determined. Under the uncertainty conditions, possible errors on the productivity and total cost based on the confidence intervals were estimated.