Artık kağıdın flotasyon yoluyla mürekkepsizleştirilmesi
- Tez No: 28481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada eski gazete kağıtlarından flotasyon ile mürekkepsizleştirilme yöntemi kullanılarak beyaz temiz kağıt elde etmeye çalışılmıştır. Artık gazete kağıtlarından mürekkep uzaklaştırıldıktan sonra elde edilen ürünü mürekkep basılmadan önceki beyazlığa getirmek için laboratuvar ölçeğinde deneyler yapılmıştır. Pulp yoğunluğu, Na-oleat, reçine, nişasta, hidrojen peroksit, çamaşır suyu dozajları, pH ve pH ayarlayıcıların beyazlık ve kağıt randımanları üzerine etkileri incelenmiştir. Beyazlığı arttırmak amacıyla H202+çamaşır suyu, kostik soda, H202+kostik sodanın kombinasyonları test edilmiştir. Pulp ısısının reaktifli ve reaktifsiz ortamlarda beyazlığa olan etkisi araştırılmıştır. Sonuçta % 0.25 pulp yoğunluğunda Na-oleat dozajı arttıkça beyazlık artmakta randıman ise azalmaktadır. Pulp yoğunluğu arttıkça dalgalanmalar olmaktadır. En yüksek randıman %85 ile 15 mi Na-oleat dozajmdadır. Beyazlık %45.5'dir. Beyazlık % 47.7'ye arttırıldığında randıman % 79 'a düşmektedir. Reçine ve nişastanın beyazlık üzerine fazla etkisi olmadığı anlaşılmıştır. 20 mi H202,beyazlığı % 46.5 kadar % 79 randımanla çıkarmıştır. Çamaşır suyu ise 15 mi dozajda % 38.7 beyazlığı % 77.6 randıman ile sağlamıştır. H2Û2+çamaşır suyunun birlikte etkisi F^CVten hem beyazlık ve hem de randıman açısından düşüktür. 25 mi kostik sodayla en fazla beyazlık (% 52.2) % 88.2 randımanla elde edilmiştir. H202+kostik soda karışımından tek kostik sodadan daha kötü sonuçlar elde edilmiştir. Hamurlaştırma pulp ısısının artışıyla beyazlığın azaldığı fakat randımanın önemli ölçüde arttığı bulunmuştur. CaCİ2 ve Na2Si03'lü ortamlarda pulp ısısındaki 20°C' dan 70°C'a artış beyazlığı % 40.5'lerden % 50.6'lara çıkarırken randımanın % 91'den % 66'lara düşmesine neden olmuştur. Yapılan tüm testler sonunda artık gazete kağıtlarının beyazlığının %33.8'lerden %52.2'lere tek kademeli flotasyon ile yükseltilebileceği bulunmuştur. Kuşe kağıtla ise beyazlık % 40.4'den % 54.7'lere çıkarılmıştır. Endüstriyel ölçeğe yakın sonuçlar elde edilmesi atık kağıtların mürekkepsizleştirilerek değerlendirilmesinin pek zor olmadığını ve oldukça ekonomik olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, deinking of the waste newspaper by froth flotation was studied in order to obtain white clean paper. Laboratory scale deinking flotation tests were carried out to improve waste paper brightness. The effects of pulp density, Na-oleate, resin, starch, H2O2, and laundry bleaching agent (ACE) dozage on paper recovery were investigated. In order to improve paper brightness, H2O2+ACE, caustic soda, H202+caustic soda combinations were tested. In addition, the effect of pulp temperature with and without reagents on brightness were determined. As a result, at 0.25 % pulp density, as the Na-oleate concentration increases paper brightness increases and recovery decreases. At higher pulp densities, brightness and recovery vary. The highest recovery (85 %) was obtained at 15 ml Na-oleate dozage. Brightness was around 44.5 %. The increase of brightness to 47.7 % can be achieved at the expense of recovery (79 %). There is not much effect of resin and starch on paper brightness. 46.5 % brightness at 79 % recovery was obtained with 20 ml H2O2. 15 ml ACE does not achieve such brightness and recovery. The joint effect of H2O2+ACE is worse than H2O2 in both whiteness and recovery. ~~. 25 ml caustic soda provided the highest brightness (52.2 %) at 88.2 % recovery. H202+caustic soda mixture doesn't give good results than caustic soda alone. Paper brightness decreased but recovery increased with increasing pulp temperature. The increase in pulp temperature from 20°C to 70°C in the presence of CaCh and Na2SiC*3, increased the brightness from 40.5 % to 50.6 % and decreased the recovery from 91 % down to 66 %. Consequendy, at the and of this study it was found that waste newspaper brightness could be increased from 33.8 % up to 52.2 % by single stage deinking flotation. J This study showed that waste newspaper deinking by froth flotation was easy and possible. Results obtained at lab scale was close to the plant scale. Thus, the scale-up of the process was not difficult.