Tip 2 Von Willebrand hastalarında Von Willebrand faktör geninin analizi
Von Willebrand factor gene analysis in type 2 Von Willebrand disease patients
  1. Tez No: 284815
  2. Yazar: FUNDA PEHLEVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAKİ YOKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hemostaz, normal şartlar altında damar içinde kanın pıhtısız bir şekilde sıvı olarak akışını sağlarken, vasküler bir hasar olduğunda ise çok hızlı bir şekilde travma yerinde hemostatik bir tıkaç oluşturabilen mekanizmadır. Bu iyi kurgulanmış hemostaz sürecinin uygun bir şekilde fonksiyon göstermesi yaşamsal önem taşır. Trombositlerin kolajene bağlanmasında kofaktör görevi gören koagulasyon kaskadında önemli bir protein olan Von Willebrand Faktörün (VWF) eksikliği dünyada en sık görülen kalıtsal kanamalı hastalıktır. Von Willebrand hastalığı (VWH) klinik olarak trombosit sayısı normalken, kanama zamanında uzama, menoraji ve spontan mukozal kanamalar ile karakterizedir. VWH'nın klinik özelliklerine, genetik geçişine ve VWF'ün kalitatif ve kantitatif değişikliğine göre üç farklı alt tipi bulunmaktadır. VWF molekülünde kantitatif değişim gözlemlendiğinde Tip 1 ve Tip 3 olarak sınıflandırılırken, diğerlerinden farklı olarak miktar değil fonksiyon bozukluğu saptandığında ise Tip 2 VWH olarak tanımlanır.Bu çalışmanın amacı Tip 2 Von Willebrand hastalarında VWF geninin fonksiyonel bölgesiolan ekzon 28 için moleküler analiz sistemini oluşturmak ve Türk Tip 2 Von Willebrand hastalarında genetik tanının yapılabilmesidir. Bu amaçla 20 Tip 2 Von Willebrand hastasından alınan örneklerle yapılan dizi analizi sonucunda c.4453G/C, c.4500G/A, c.4503C/T, c.4508T/C, c.4517C/T olmak üzere beş adet polimorfizm ve daha önceden Tip 2B mutasyonu olarak tanımlanmış c.3922C>T mutasyonu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hemostasis is the mechanism which ensures clot-free flow of blood through veins under normal conditions, while rapidly inducing a homeostatic plug at the site of vascular damage. Propitious modulation of this well regulated process is vital. Von Willebrand Factor (VWF), a cofactor for binding of platelets to collagen, has a very important role in coagulation cascade and VWF deficiency or dysfunction is the most common hereditery hemorrhagic disease in the world. Von Willebrand disease (VWD) is characterized clinically by spontaneous bleeding from mucous membranes, menorrhagia, and a prolonged bleeding time in the presence of a normal platelet count. VWD is categorised in three subtypes based on clinical features, quantitative and qualitative changes on VWF and hereditery transmission. Quantitative changes in VWF protein are categorised as Type I or Type II VWD, whereas dysfunction of VW protein unlike other types is categorised as Type II.The aim of this study is to establish a system for molecular analysis of exon 28, the exon coding for the functional domain of VW protein, in order to diagnose Type II VWD patients in Turkish population. To achieve this, 28. exon of VW gene has been amplified and sequenced from DNA samples of twenty Type II VWD patients which resulted in detection of five polymorphisms (c.4453G/C, c.4500G/A, c.4503C/T, c.4508T/C, c.4517C/T) and a mutation (c.3922C>T) that has been previously defined as Type 2B mutation.