Mesane kanseri hastalarında aldoketoredüktaz 1c3 rs12529 polimorfizminin araştırılması
Investigation of aldo-ketoreductase 1c3 rs12529 polymorphism in bladder cancer patients
  1. Tez No: 284816
  2. Yazar: NECİP OZAN TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mesleki sebeplerle maruz kalınan karsinojenler ve sigara içimi en önemlimesane kanseri risk faktörlerindendir. Karsinojenleri metabolize ederekaktivasyonlarını veya detoksifikasyonlarını sağlayan ksenobiyotik metabolizmasındarol alan enzimleri kodlayan genlerde görülen polimorfizmler, bu enzimlerinişlevlerini etkileyerek bireyler arası metabolik farklılıklara sebep olurlar.Polimorfizmlerden kaynaklanan bu farklılıklar çevresel ve demografik faktörlerleetkileşerek, mesane kanserine bireysel yatkınlık seviyelerini değiştirirler.Ksenobiyotik metabolizmasında görev alan bir enzim olan AKR1C3, diğer birçok ksenobiyotik metabolizması enzimi gibi polimorfik bir enzimdir ve bupolimorfizmlerin enzim aktivitesini veya gen ifadesini değiştirerek mesane kanserineyatkınlıkta bireysel farklılıklara sebep olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada AKR1C3 geninde amino asit değişikliğine sebep olan birpolimorfizm olan rs12529 ile mesane kanseri arasındaki ilişki çevresel vedemografik etkenlerle beraber incelenmiştir. 101 hasta ve 101 kontrolden elde edilengenotip verileri kullanılarak rs12529 polimorfizminin etkisi, göreli orantı olarakbelirlenmiştir. Sigara içimi (OR=9,032) ve cinsiyetin (OR=4,88) mesane kanseri riskfaktörü olarak etkileri her faktör için ayrıca belirlendikten sonra rs12529 risk aleliiçin elde edilen göreli orantı değeri sigara içimi ve cinsiyet için düzenlenmiştir. Busonuçlara göre yabanıl genotiple (CC) kıyaslandığında AKR1C3 rs12529 homozigotvaryantının (GG) mesane kanseri üzerinde koruyucu etkisi (OR=0,255) olduğubelirlenmiştir. Göreli orantı değeri sigara içimi ve cinsiyete göre düzenlendiğindepolimorfizmin koruyucu etkisi daha da belirgin hale gelmektedir (OR=0,243).Sonuçlar AKR1C3 rs12529 polimorfizminin mesane kanseri riski ile önemliderecede ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational exposure to carcinogens and cigarette smoking are among themost significant risk factors for bladder cancer. Polymorphisms in genes coding forthe xenobiotic metabolizing enzymes affect enzyme activity and therefore causeinter-individual metabolic differences. The interactions of metabolic differences withdemographic and environmental factors alter the levels of individual susceptibility tobladder cancer.AKR1C3 is a xenobiotic metabolising enzyme and the gene coding for thisenzyme is a very polymorphic one, which is very common among xenobioticmetabolism genes. These polymorphisms are considered to change the levels ofindividual susceptibility to bladder cancer by affecting enzyme activity or geneexpression.In this study the relationship between bladder cancer risk and rs12529, a nonsynonymuspolymorphism in AKR1C3 gene, is investigated in conjunction withenviromental and demographic factors. Using genotype data from 101 cases and 101controls the odds ratios for rs12529 are calculated. After determining the odds ratiosfor cigarette smoking (OR=9,032) and sex (OR=4,88), the odds ratio for rs12529 riskallele is adjusted for smoking and sex. According to these results rs12529homozygote variant (GG) has a protective effect (OR=0,255) on bladder cancerwhen compared with the wild type homozygote (CC). The protective effect ofhomozygote variant becomes more apparent when the odds ratio is adjusted forcigarette smoking and sex (OR=0,243). These results indicate a strong relationshipbetween AKR1C3 rs12529 polymorphism and bladder cancer risk.