CMMI rehberliğinde PRINCE2 ile servis odaklı mimari tabanlı uygulama geliştirme
Developing service oriented architecture based applications using PRINCE2 under CMMI guidance
  1. Tez No: 284817
  2. Yazar: UMUT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜMÜŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, kurumsal ortamlarda Servis Odaklı Mimari (Service Oriented Architecture - SOA) tabanlı bir uygulama geliştirilirken, PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments) proje yönetimi metodolojisi ve CMMI (Capability Maturity Model Integration) süreç geliştirme modeli analiz edilmiş ve SOA uygulamasını daha başarılı kılmak için bu yaklaşımların ne tür katkılar sağlayabilceği araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen verilere göre bir yol haritası oluşturulmuş ve bu yol haritasında gerçekleştirilecek çalışmalar tarif edilmiştir. Tezde öne sürülen öneriler geliştirilen örnek bir SOA uygulaması ile desteklenmiştir.Tezin ana çalışmalarından ilki olarak, PRINCE2 prensiplerinin SOA uygulamalarına ne tür katkılar sağlayabileceği üzerinde durulmuştur. Bu metodoloji kullanılarak bir uygulama planı çıkarılmıştır.Tezde yapılan ikinci çalışma, CMMI modelinin üzerinde durduğu konular genel olarak incelenerek SOA tabanlı uygulama geliştirmeyi iyileştirmede bunlardan nasıl faydalanabileceği üzerinedir.Tezdeki üçüncü ve son çalışma, analizler sonunda ortaya çıkan modelin gerçekleştirildiği bölümdür. Örnek SOA'nın stratejik bir karar olarak kavramsal, kuramsal ve ardından teknolojik olarak altyapısı hazırlandıktan sonra, bu ortamda bir iş sürecini gerçekleştiren SOA uygulaması geliştirilmiştir.Bu tez çalışmasında daha önce yapılmış araştırma çalışmalardan farklı olarak, SOA tabanlı uygulama gerçekleştirmede PRINCE2 ve CMMI birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments) project management metodology and CMMI (Capability Maturity Model Integration) process improvement model are analized and evaluated with the search of any contributions for more successful implementations of SOA (Service Oriented Architecture) based applications in enterprise environments. A roadmap was created using the findings of our research and the tasks which are parts of the roadmap are described and supported with a sample application.As a first study of our thesis, the focus point is possible contributions of PRINCE2 method to improve SOA based application development. An implemantation plan is created using this study.Then, the emphasis points of CMMI model are analyzed generally in order to improve SOA based application development as second part of our study.Finally, findings of our research are implemented in the third and last part of the thesis. After the creation of a SOA environment considering strategic decional, conseptual, principal and technologic infrastructure aspects of SOA, a business process is realized as an example.The main contribution of the thesis is the combination and adaptation of PRINCE2 and CMMI methodologies in order to improve the success of SOA based application development projects.