Performans esaslı bütçelemede bilgi teknolojilerinin kullanımı ve bir uygulama
Use of information technologies on performance based budgeting
  1. Tez No: 284821
  2. Yazar: CEMİL İLKAY ŞEKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyada ve Türkiye'de çıktı/sonuç odaklı bir yönetim anlayışı benimseyerek, performans ölçümü ve değerlendirmesi yaparak ulaşılmak istenen hedeflere ulaşılıp ulaşılamadığını tespit edilemesi zorunlu hale gelmektedir. Ülkemizde performans esaslı bütçeleme çalışmaları sürmektedir. Çalışmaların etkili bir sonuç vermesi için bilgi teknolojilerinin kullanımı büyük önem kazanmaktadır. Kullanılcak uygulamanın mevcut sitemle entegre çalışması da bir diğer çözülmesi gereken bir hususdur. Bu tez de istenilen sonucun doğru tutarlı ve sistemler arası iletilebilir olması dikkate alınıp, performans esaslı bütçeleme incelenmiş ve bir uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world and in aling with that in the Turkey it is becomming more and more neccessary to determine whether the required goal was reached by means of performance measurement and performance evaluation, and by possessing target oriented management concept. In Turkey the study of performance based budgeting operation is already started. The use of information technology is indispensable in this study. The integration of performance based application to the current running system is another challenge to be solved. In this thesis performance based budgeting is analysed and an application was developed taking into considiration that desired result is correct, reliable and transmittable between different systems.