Hastane yapılarının planlanması ve hastanelerde sirkülasyon
Designing hospitals buildings and circulation of hospitals
- Tez No: 284822
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hastaneler pek çok fonksiyonu içinde barındıran karmaşık yapılardır. Bu fonksiyonların hepsine cevap verebilme işlevinin yanı sıra söz konusu olan kavram insan hayatı olduğu için zaman ve zamandan kazanılabilmesi için doğru bir organizasyon gerektirir. Hasta ve engelli insanların iyileşme süreçlerinde, moral ve desteğe en az tedavi kadar ihtiyaçları vardır. Bu nedenle hastaneler tasarlanırken hem bu insanların istek ve ihtiyaçları hem de estetik kaygılar göz önünde tutulmalıdır. Hastaneler değişime ve gelişime açık olmalıdır.Yapılan araştırmalar, nitel gözlemler, kaynak ve literatür taramaları sonucunca, günümüzde faaliyet gösteren hastanelerde ilk çağlarda bile değer verilen bazı konuların bugün göz ardı edildiği gözlenmiştir.Özellikle sağlık sektöründe güdülen ticari kaygılar nedeniyle genel hastanelerde estetik ve düzen geri planda tutulmakta, özel hastanelerde ise, daha çok hasta kabul edebilme kaygısı ile işlevsellik göz ardı edilmektedir. Bu yüzden mimar ve iç mimarlar bu konuda daha çok eğitilmelidir. Hastanelerin tasarımı konu üzerinde uzman mimar, iç mimar ve proje grubu tarafından yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Hospital complex structures which are hosted many functions. Besides responding all of these functions , because the main subject is the human life, it?s needed to be will organized in order to save time. The patients in recovery need not also treatment but also supporting.Therefore in planning hospitals both people?s desire and aesteticel needs should be taken into consediration. Hospitals might consider of changes and development.The researchs which are done, point that qualitative observations, resource and literature scannings have shown, the main points which are taken into conserdiration even in first ages in hospitals are no more in use nowadays. Especially because of commercial thoughts in health sector, in the public hospitals , the aesthetical needs and order is postponed, on the other hand in private hospitals functionalism is postponed in order to accepting more patients. As a result all these factors architects and interior designers must be educated on this subject and designing hospitals should be done by proffesinal architect, interior architect and projet team.