Osmaneli (Lefke) kültür varlıklarının turizme kazandırılması için bir örnek çalışma
A model study for the achievement and refunctioning of cultural assets in Osmaneli (Lefke) for tourism
  1. Tez No: 284824
  2. Yazar: NURAY ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İstanbul'a 2,5 saat uzaklıkta bulunan Bilecik iline bağlı Osmaneli ilçesi, sınırları içinde, yaşadığımız topraklarda var olmuş medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.Sahip olduğu çok renkli kültürün son izlerini taşıyan Osmaneli, bu tarihi mirası korumak ve geleceğe aktarmak için uzun vadeli bir planlama yapmak zorundadır.Mevcut tarımsal üretiminin yanı sıra, geleneksel yaşam biçimi, kültürel özellikler ve mimari mirasın sosyolojik, ekonomik ve kültürel sürdürülebilirliğini sağlayacak ve gelecek nesillere aktarılmasını mümkün kılacak en uygun sektörlerden biri turizmdir.Çalışmada, turizm sektörünün hayata geçirilebilmesi için yapılacak planlamaya yol göstermek maksadıyla literatür taraması yapılmış, ilçe merkezinin coğrafi özellikleri, tarihsel gelişimi, sosyal ve ekonomik yapısı incelenmiştir. Sit Alanı ve çevresinde turistik cazibe noktası olabilecek değerler belirlenmiş, anket ve analiz sonuçları ile halkın turizm olgusuna bakışı değerlendirilmiş, geliştirilen örnek tur programı yardımıyla eksiklik ve avantaj olarak görülen unsurlar belirtilmiştir.İlçede sürdürülebilir turizm için gereklilikler, yapılması gerekenler, bazı örnekler ve öneriler getirilerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Osmaneli, a town of Bilecik province is 2.5 hours far from İstanbul , has the traces of old civilizations existed in the past on this country.Osmaneli, still having the last remaining ruins and shadows of her multi colored cultures such as silkworm houses, 19th century Greek Orthodox church, 16th century mosque and early 20th century public building, needs to make a long term planning in order to conserve and transfer them to the future.The most appropriate sector is tourism to ensure the socio-economic and cultural sustainability for the the existing agricultural production, as well as the traditional lifestyles, cultural characteristics and architectural heritage owned by Osmaneli.In this study, in order to guide the planning purpose to realize the tourism in town, literary survey was done. The geographic feature, historical process, social and economic structure of town was examined. In the Sit Area (The Urban Protection Area) and around, the cultural and natural values which would be the touristic attraction points are stated, the questionnaire and the data analysis phases are applied and the advantages and disadvantages in the area were identified with the help of a tailor made tour program that is special to the town .The necessities and ?things to do? with the help of examples and suggestions for the sustainable tourism have been designated.